Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: JAKOUBEK, Jan, Valtice

Datum narození: 1909
Místo narození: Brno
Datum úmrtí: 1983
Místo úmrtí: Valtice
1945 přišel do Valtic Jan Jakoubek, vrchní inspektor čs. finanční stráže, po předchozím působení na Opavsku (Bartultovice, Hněvošice) a na protektorátní hranici na jižní Moravě (Lanžhot, Dolní Kounice ad.).
Rodák z Brna, v mládí zpíval v pěveckém sboru a příležitostně statoval v profesionálním divadle. Všude, kam ho služba zavála, spolupracoval s ochotníky.

V jeho osobě získaly Valtice vedoucí osobnost – především sokolského ochotnického divadla.
Několik málo měsíců po osvobození dokázal s dalšími získanými amatéry připravit pásmo Za neznámým vojínem, které položilo základ valtickému ochotnickému divadlu.

Po rozpuštění finanční stráže J. Jakoubek pracoval na finančním odboru ONV Mikulov a později jako ředitel Domu osvěty ve Valticích. Uměl pro divadelní soubor získat starší nadšence a především místní mládež – např. studenty Rolnické vinařské školy, které vychoval od drobných úloh k náročnějším rolím. Zabezpečoval tak nejen současný, ale i budoucí chod souboru. V době, kdy vedl soubor, dělal snad všechno – byl dramaturgem, režisérem, kulisákem, inspicientem, sháněl z půjčovny v Brně a později z divadel kostýmy. Měl vrozený cit pro obsazování rolí.
Měl v souboru opory – Fr. Mrázka, Fr. Vorlíka, J. Klemeše, Snížka, prof. Vozára, manžele Bartošovy, učitele B. Bouchnera a Trčku. Z mladých pak Milana Koláře, L. a M. Rollinka, J. Baránka, V. Mareše, Šáchu, matku a sestry Soukupovy, Sl. Janků, A. Kolářovou, A. Jakoubkovou. Rád si pro drobné figurky vybíral A. Cyprisovou, Skusilovou, Blechu a další.
Dlouholetým maskérem souboru byl p. Urban z Poštorné.
Výtvarně zajímavé plakáty byly dílem Jana Klemeše, který maloval i kulisy. (Spolu s tištěnými plakáty a jinou dokumnetací je shromažďoval Fr. Mrázek - po jeho smrti však byly zničeny).

Z repertoáru:
Za neznámým vojínem, Naši furianti, Vojnarka, Janošík, Na letním bytě, Úsměvy a kordy, Madam Bovaryová, Lešetínský kovář, Maryša, Švanda dudák (Strakonický dudák), Lucerna (2x, se ZDŠ), Palackého třída 27, Kdo zabil Mary Duganovou, Poslední tažení aneb Maršál Kutuzov (1949), Kutnohorští havíři, Nora, Revizor (OP v Kloboukách), Talisman, Limonádový Joe, Děvče z předměstí, C.k. polní maršálek, Princezna Pampeliška, Rybrcoul, J.K.Tyl, Volný vítr (Dunajevskij), Vassa Železnovová, Charleyova teta, Paní Marjánka, matka pluku, U pokladny stál, Jak přišla basa do nebe,
poslední inscenací souboru 1969/70 Filozofská historie.

1970 Činnost Městského divadla při TJ Sokol, později OB, přerušena - nesmyslnou šestiletou přestavbou víceúčelového sálu Besedního domu na kinosál.
Divadelní vybavení souboru – kulisy, světelný park, vybavení rekvizitami, kostýmním fundem, nábytkem, divadelními knížkami atd. – bylo bezohledně vyhozeno na volně přístupné prostranství za sálem a stejně bezohledně bylo rozkradeno nebo úplně zničeno.
Jan Jakoubek byl v té době v předčasném – zdravotním – důchodu – nebyl by to připustil.

Nejvíce škody způsobila krádež Mat. Popovičem pečlivě vedené (kaligrafickým písmem sepsané) kroniky souboru, která zaznamenávala celou historii a obsahovala i úplnou fotografickou dokumentaci.
Neradostná situace se odrazila na činnosti souboru – staří členové odcházeli, ztráceli motivaci, mladí nepřicházeli, nebylo kde hrát… Během pěti let soubor zcela zanikl.
Bibliografie:
KOLÁŘ, Milan: Heslo pro Databázi ČAD. Zprostředkoval ing. Jaroslav Sobotka. Rkp. září 2007.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':