Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: BÍZA, Jan, Mšeno, pořadatel pašijové hry

Datum narození: 174x
Místo narození: asi Mšeno
Datum úmrtí: 179x
Místo úmrtí: asi Mšeno
* před polovinou 18. stol. okolo konce 18. stol.

BÍZA Jan
zakladatel a pořadatel místní pašijové hry
18.stol.
Mšenský měšťan z č.153 se vydal několikrát na pouť do Říma. Odtud si v r. 1767 přivezl obrázkovou knížku o křížové cestě. Prostřednictvím místního faráře získal povolení k stavbě 14 kapliček křížové cesty ze Mšena ke kostelíku v blízkém Romanovu. Když Bíza přesvědčil vybrané sousedy k převzetí pašijových postav, založil a vedl pašijovou inscenaci, která se konala vždycky o Velkém pátku od r. 1768 až do r. 1798, kdy ji zakázala zemská vláda. Toto dramatické procesí s představiteli pašijových postav, doprovázených velkým množstvím domácích i přespolních, vycházelo od školy, kde stálo jeviště představující Getsemanskou zahradu, pak prošlo městem, tam byly postaveny další jeviště, na nichž se odehrály výstupy u Kaifáše, Piláta a Herodesa. Pak pokračovalo podle kapliček křížové cesty. Při každém ze čtrnácti zastavení byl zahrán výstup, odpovídající scéně namalované na obraze kapličky. Byly pořízeny i zvláštní kostýmy, do nichž se účinkující oblékali v domě u Bízů. Text pašijového spektáklu se nedochoval. Představitele Ježíše, měšťana Papíka, při produkci nijak nešetřili, považoval si za zásluhu, že dokončil svou roli zkrvácený a potlučený. Informace o třicetileté městské inscenaci byly získány od očitých svědků.

(Vojtěch Ron)
Bibliografie:
ČERVENKA, K.: Památky města Mšena, Praha 1878, s. 126-132.

JAKUBCOVÁ, Alena a kol.: Starší divadlo v českých zemích do konce 18. století. Praha, Divadelní ústav - Academia 2007, s. 61. Autor hesla: Vojtěch Ron
Podrobný životopis, dílo, edice, prameny, literatura.

RON, V: Velkopáteční pašijová procesí, Český lid, roč. 80, 1992, s.301.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':