Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ROSENBAUM, František, Broumy

Datum narození: 15.1.1914
Místo narození: Broumy
František Rosenbaum
celý život pracoval jako zemědělec.

K ochotnickému divadlu se dostal již v chlapeckém věku.
1928, ve 14 letech dostal svou první roli.

Stal se představitelem charakterních rolí - postav sedláků, hospodářů, rozhodných mužů.
Rád však také vytvářel i role komické, při nichž si nejednou vysloužil potlesk na otevřené scéně.
V ochotnických začátcích působivě ztvárnil Švandu ze Strakonického dudáka,
Za jeho \"parádní\" roli byl považován starý Lízal ze hry Maryša bratří Mrštíků , která měla v rámci velmi úspěšného představení velký ohlas na 3.ochotnickém dnu Jungmanova okrsku ÚMDOČ , kde se uskutečnila nevyhlášená soutěž monologů několika Lízalů. V celkovém hodnocení byl nejvýše vyzvednut právě Lízal v podání Františka Rosenbauma.
Často vystupoval v inscenacích připravovaných jako soutěžní pro okrskové Ochotnické dny nebo přímo představení Juángmannova okrsku ÚMDOČ.
Úspěšný byl i v řadě dalších rolí - v postavě husitského hejtmana Pobery z Lomu v inscenaci hry Hejtman Talafús, jako otec Curry v Obchodníku s deštěm, vrchní v Jiráskově Lucerně. V závěrečné etapě jeho herecké práce vynikl v roli žida Ezechiela z Tylovy Tvrdohlavé ženy a starého vodníka Ivana z Jiráskovy Lucerny,
Naposledy vstoupil na prkna broumského jeviště v charakterní roli dědečka Dubského v Našich furiantech.

1928-1983 se obecenstvu představil ve více než 40 rolích.

Od 1949 byl předsedou Ochotnického kroužku Máj a v jeho čele stál až do jeho praktické likvidace v roce 1951.

Své bohaté zkušenosti dával k dispozici i po obnově ochotnické činnosti v 70. letech. On to byl, kdo organizoval vystoupení při Suchých májích v roce 1975 i Konec masopustu 1976. Stále neochvějně věřil, že návrat ke slavným časům broumského divadla se musí podařit.
A tak když se soubor obnovil, patřil opět k jeho aktivním hercům.
Bibliografie:
ALMANACH ochotnického divadla v Broumech. 1874-1994. Připravili Karel Volena (texty, redakce), František Hrabě, Zdenko Vlach, Frant. Kodet, Miluše Hrabětová. Broumy, Broumský zpravodaj 1994, s. 58-59, foto v příloze. kART.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':