Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: INEMANN, Rudolf, herec ND

Datum narození: 31.5.1861
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 12.11.1907
Místo úmrtí: Praha
Nedokončil středoškolská studie a vyučil se zlatnickému řemeslu u svého otce. V otcově podniku působil samostatně, ale jeho největší zálibou bylo divadlo, kvůli němuž své řemeslo opustil.

Od 1882 hrál v ochotnickém divadle v Malostranské besedě, kde se stal hercem i režisérem. Dostal zde hodně příležitostí k rozvinutí svého hereckého nadání. Jako komik byl především partnerem J. Švába-Malostranského. Projevil velký improvizační talent, vynikal také jako imitátor. Se Švábem-Malostranským společně účinkovali na různých ochotnických scénách, v šantánech a na společenských večírcích, mj. v pivovaru u sv. Tomáše.

1890 poprvé vystoupil s poloamatérskou divadelní společností J. Kubíka ve smíchovském divadle U Libuše. Ještě téhož roku získal profesionální angažmá u společnosti L. Chmelenského.

1893-1894 byl členem Ludvíkovy divadelní společnosti, s kterou podnikl devítiměsíční divadelní zájezd do USA.

1894-1900 působil jako herec, režisér a šéf činohry v Novém zemském divadle v Lublani, hrál zde nejrůznější charakterní role, byl také prvním Hamletem na slovinské scéně. Jeho zásluhou zde byla otevřena první dramatická škola.

1900 -1907 člen činohry ND v Praze, kde se uplatnil zejména v rolích výrazných individualit, které dokázal výstižně charakterizovat. Jeho úspěšnou rolí byl zejména Ekdal v Ibsenově Divoké kachně a Vodník v Lucerně A. Jiráska.
Bibliografie:
LŘ.: Inemann, Rudolf. In Národní divadlo a jeho předchůdci, Praha 1988, s.186

nesign.: Rudolf Inemann. Divadlo 4, 1905/06, s. 240-244

Slovenski gledališki lexikon. Ljublana 1972, s. 229

Související Osobnosti

Související Bibliografie

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':