Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: DAEHNE, Karel, Rožnov pod Radhoštěm

Datum narození: 6.3.1932
Místo narození: Zubří
Datum úmrtí: 5.2.1981
Místo úmrtí: Rožnov pod Radhoštěm
Po ukončení studia na průmyslové škole v Praze se vrátil do bydliště rodičů v Zašové a začal tam hrát divadlo s místními ochotníky.

1961 se přestěhoval do Rožnoval pod Raghoštěm, kde pracoval v Tesle, a hrál divadlo v souboru jejího závodního klubu, které později změnilo název na Stálá amatérská scéna.
V souboru se začal věnovat i režii a inscenace Jizva byla jeho diplomovou prací pro amatérské režiséry. Poté, co Stálou amatérskou scénu začali režírovat profesionální divadelníci, věnoval se více herectví a byl jedním z nejlepších herců rožnovské divadelní scény.

Zemřel krátce po premiéře hry Cesta Karla IV. do Francie a zpět, kde nezapomenutelným způsobem ztvárnil titulní roli.
Hrál také v několika inscenacích ochotníků valašskomeziříčských v padesátých letech (Krásná Helena a Svátek pana ředitele) a později ve výběrových inscenacích, k jejichž realizaci sezvalo Okresní kulturní středisko nejlepší herce okresu, např. Tři sestry a Obchodník s deštěm.
Bibliografie:
FABIÁN, Josef: Heslo pro Databázi ČAD. Rkp. 2008.

Související Obrázky

Rožnov pod Radhošťem, SAS, Daehne Karel


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Rožnov pod Radhošťem, SAS, Daehne Karel