Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: MAIXNER, Karel, malíř

Datum narození: 1840
Místo narození: Hořice
Datum úmrtí: 1881
Místo úmrtí: Praha
Autor opony pro divadlo v Hořicích

Karel Maixner (1840 — 1881)
Mladší bratr významného českého malíře Petra Maixnera se věnoval nejen malířství, ale i litografii. Již v době studií vytvořil pozoruhodné ilustrace pro Fričovo Evropské ptactvo. Spolu s Petrem namaloval 14 obrazů křížové cesty pro hořický děkanský chrám a později sám vytvořil křížovou cestu pro kostel v Milovicích.. Byl Petrovým spolupracovníkem na některých významných zakázkách (fresková výzdoba kostela v Praze — Karlíně). Karel Maixner byl, stejně jako další z bratrů Čeněk, velmi nadaným litografem a významným způsobem se podílel na vydávání ilustrovaných časopisů Světozor, Květy a Vesmír. Jeho předčasná smrt v r. 1881 mu zabránila i přes nesporné umělecké nadání vytvořit rozsáhlé a ucelené dílo jako starší Petr. Pro divadelní sál namaloval Karel Maixner oponu (1864) s vyobrazením města Hořice. Ačkoliv ochotníci několikrát uvažovali o pořízení nové opony, k uskutečnění tohoto záměru nikdy nedošlo nejen z důvodů finančních, ale především z úcty k jejímu autorovi. Opona sloužila při slavnostních příležitostech až do poloviny 20. století.
(Muzeum Hořice)

Karel Maixner (1840 Hořice – 1881 Praha) byl mladším bratrem významnějšího malíře Petra Maixnera (podílel se s ním například na freskové výzdobě kostela v Praze–Karlíně), věnoval se i litografii a svou tvorbu uplatňoval v ilustrovaných časopisech Světozor, Květy a Vesmír.
Zpracoval Bronislav Pražan
Bibliografie:
VALENTA, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 240

Související Obrázky

Hořice, opona, Veduta města, okolo objekty a jména spisovatelů, Karel Maixner, 1864, nezachovala se, foto
Hořice, sál ochotníků, foto 4, portál s oponou
Praha, Národní, čl.Opony pro ND, obr. Maixner,Pirner, Aleš, Ženíšek, špatná foto


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':