Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: MATĚJOVSKÝ, František, herec ND, Načeradec

Datum narození: 21.3.1874
Místo narození: Načeradec
Datum úmrtí: 1.7.1950
Místo úmrtí: Praha
Herec Národního divadla v Praze.

1886 přišel poprvé do ochotnického spolku v Načeradci se svojí maminkou. Sehrál tady pak řadu mládeneckých a chlapeckých rolí.
Posléze studoval v Praze obchodní akademii. Nadále se věnoval ochotnickému divadlu. Kromě Načeradce hrál i v Praze na Smíchově. Tady ho objevil ředitel Národního divadla F. A. Šubert v roli Dvořáka při představení své hry Jan Výrava.
1.6.1893 se stal František Matějovský členem činohry Národního divadla v Praze.
"Je to jediný případ v dějinách Národního divadla, kdy se ochotník stává v 19-ti letech členem činohry ND. Svým zjevem, vysokou a urostlou postavou a především pak hlasovým nadáním byl předurčen k milovnickým rolím. Stal se tak Radúzem na Zeyerovo přání. Patřil mezi nejsvědomitější herce. Celkem na scéně Národního divadla vytvořil 337 postav. Jeho manželkou byla členka činohry Národního divadla Ludmila Matějovská – Vlčková." (citace z www.divadlo-naceradec.wz.cz - historie)
S načeradskými ochotníky byl nadále v kontaktu, s přítelem Rudolfem Deylem starším se v roce 1899 zúčastnil oslav založení divadelního spolku.
1927 odešel předčasně do penze kvůli problémům se sluchem. Žil pak trvale v Načeradci. Ochotníkům stále pomáhal (např. jako poradce režisérů).
1948 sehráli v Načeradci jeho hru Ten, kdo na to má.
Bibliografie:
NÁRODNÍ divadlo a jeho předchůdci. Praha, Academia 1988, s. 304.
Poznámka:
http://www.divadlo-naceradec.wz.cz
Profese:
herec
Význam:
vynikající jedinec přesahující regionální význam
Obor působení:
činohra

Související Organizace

Související www odkazy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':