Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: VÁVRA, Jan, Roztoky, LD

Datum narození: 1888
Datum úmrtí: 1964
Původně krejčovský tovaryš. Po vyučeni odešel do Berlína, kde byl členem krajanského ochotnického spolku Havlíček.

1918 se přestěhoval do Roztok, nejdříve pracoval u firmy Slavia-film v Praze, později si otevřel v Roztokách fotografický ateliér. Byl zakládajícím členem KSČ v Roztokách.

1934 inicioval založení loutkářského souboru při Dělnickém tělocvičném spolku , pro který vytvořil loutky, psal loutkové hry, byl zde režisérem i loutkohercem. Vzor pro svou loutkářskou činnost viděl v loutkářské činnosti E. Famíry ve vysočanské Malé Proletscéně.
Byl autorem loutkových her: Jeník hledá vysílačku, Kašpárek nevěří na duchy,

1943 byl zatčen Gestapem a vězněn do konce války
Bibliografie:
KNÍŽÁK, Milan: Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla. 2. díl A-L. Nucleus HK, 2005, s. 1048n.

WEISSEROVÁ, Marie: Loutkové divadlo dělnického tělocvičného spolku v Roztokách u Prahy. Z historie českého loutkářství. Disertační práce. 1968

WEISSEROVÁ, Marie: Loutkové divadlo Dělnického lelocvičného spolku v Roztokách u Prahy, Acta Universitas Carolineae, Philosophica et historica 5, 1974, s.141n.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':