Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: DŽAMBASOV, Naste, Chomutov

Datum narození: 25.5.1922
Místo narození: Žatec
Datum úmrtí: 15.9.1998
Místo úmrtí: Chomutov
Mezi nejznámější osobnosti města Chomutova v oblasti kultury patřil ve druhé polovině dvacátého století Naste Džambasov. Zajímalo ho hlavně divadlo, hudba, výtvarné umění a kulturní dění obecně.

Narodil se makedonským přistěhovalcům z tehdejšího Turecka. Oba byli cukráři. Naste se vyučil autoopravářem.
1938 po okupaci českého pohraničí nacistickým Německem vstoupil do zahraniční armády. Kromě bojové činnsti se tam podílel také na vysílání zahraničního osvobozeneckého rozhlasu.

Po válce, poté, co se oženil a založil rodinu, se konečně mohl věnovat milovanému divadlu.
1954 se společně s Waltrem Markelem a Janem Švestkou (1924-2003) podílel na založení ochotnického mezigeneračního Divadla pro děti v Závodním klubu Závodu Julia Fučíka Chomutov v Revoluční ulici (takzvaná Koule) .
Divadlo hrálo pravidelně v neděli odpoledne a vyjíždělo také na zájezdy. Soubor existoval až do šedesátých let a hrál nejen převzaté, ale i zcela původní pohádky.
K oblíbeným patřila moderní parafráze klasické pohádky BaNeTuPo (Babička nepovídala tuto pohádku) s písničkami Semaforu.

Později měl Džambasov jako zaměstnanec Závodního klubu Válcoven trub a železáren Chomutov možnost ovlivňovat kulturní dění v Chomutově nejen v oblasti divadla.
Především díky jemu zde vystoupila slavná britská skupina Swinging Blue Jeans.
Zasloužil se také o pravidelné konání Mezinárodní soutěže dřevěných a dechových hudebních nástrojů, která byla součástí Pražského jara, a celé řady dalších akcí, profesionální divadelní představení nevyjímaje.

Byl to člověk, oceňovaný svými spolupracovníky za kolegialitu a laskavý humor. Zemřel po letech vážných zdravotních potíží.
Bibliografie:
VÝZNAMNÉ osobnosti Chomutovska 4. Chomutov, Středisko knihovnických a kulturních služeb 2005. Zprostředkoval Petr Matoušek.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':