Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ŘÍHA, Rudolf LD

Datum narození: 1913
Pocházel z Červeného Kostelce, kde spolupracoval s Adolfem Šrůtkem při tvorbě loutek. Jejich loutky pro rodinná loutková divadla byla po výtvarné stránce moderně řešená, míra jejich stylizace souvisela jak s použitím různého materiálu, tak s jejich promyšleným technickým řešením, které uplatňovalo v pohybové složce různé možnosti podle charakteru loutkového typu. S tomto směru přinášeli do českého loutkářství nové podněty.

1948 se oba účastnili X. jubilejního sjezdu loutkářských souborův Týně nad Vltavou,kde vystavovali své loutky.

1949 R. Říha s A. Šrůtkem emigrovali do Francie a jejich podněty, právě tak jako jejich jména musela musela za dané politické situace z českého loutkářství vymizat.
Bibliografie:
C: Sjezdová výstavka, Loutková scéna 5, 1948/49, s. 57

KNÍŽÁK, Milan: Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950, Praha 2005, díl II. s. 771n.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':