Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: HRABĚ, František, Broumy

Datum narození: 12.1.1934
Místo narození: Broumy
Datum úmrtí: 16.3.1999
Místo úmrtí: Broumy
František Hrabě se narodil 12. ledna 1934 v rodině hostinského a řezníka a to omezilo výběr jeho povolání po skončení školy.
Stal se zubním laborantem toto povolán se mu stalo nejenom jeho celoživotním posláním, ale také velikým osobním koníčkem. Mohl zde uplatnit své vrozené vlastnosti – smysl pro povinnost, přesnost a snahu po dokonalosti.
Tyto, pro něj tak typické, vlastnosti uplatňoval také ve veřejné,m životě, do něhož vstoupil již za svého mládí. Byl vynikajícím organizátorem a to jej předurčilo stanout v čele původně Osvětové besedy a později Kulturního a společenského střediska obce. Z titulu této funkce se zasloužil o bohatý společenský a kulturní život obce.

Již od mladých let byl nadšeným návštěvníkem divadelních představení a tak se velmi brzy stal členem divadelního souboru Máj.
Jako mladý člen se nezajímal jenom o vystupování na jevišti, ale také o zázemí divadla, o otázky dramaturgické, o režijní práci i oblast výpravy a scény. Na divadelních plakátech se lze setkat s jeho jménem nejen jako představitelem divadelní role, ale také ve funkci autora scény a výpravy.
Svůj zájem neztratil ani v době, kdy ochotnický soubor byl ponořen do hlubokého spánku.
Rozšiřoval své teoretické znalosti a vědomosti o divadle společně se svou manželkou Mílou. Stali se pravidelnými abonenty pražských divadelních představení a navštěvovali i ochotnické přehlídky Erbenův Žebrák.

Nikdy nepřestal věřit, že ochotnické hnutí se v Bromech znovu probudí ke staré slávě.
Na konci 70. let byl jedním z hlavních iniciátorů vytvoření nového divadelního souboru Máj. Zde se uplatnila především jeho organizační schopnost. Z jeho iniciativy bylo obnoveno technické vybavení zázemí divadla, množství kulis, kostýmů a dokonalý světelný park.

Pro nedorozumění odešel v 1. polovině 80. let ze souboru, ale jeho dočasný odchod nezměnil nic na jeho zaujetí pro divadelní práci.
Společně s manželkou Mílou stanul v čele dětského divadelního souboru při základní škole a několika zdařilými inscenacemi přivedl k ochotnickému divadlu celou řadu herců, kteří se v pozdějších letech stali platnými členy dospělého souboru.

Po odchodu dosavadního režiséra Františka Perglera, kdy hrozilo, že soubor bez vůdčí osobnosti přestane existovat, se společně s manželkou vrátili a začali budovat nový soubor dospělých. Své, dosud převážně teoretické poznatky a zkušenosti, pak plně uplatnil v režijní práci.

1986-1998 vytvořil společně se souborem a svými spolupracovníky řadu inscenací, které se výrazně vryly do mysli diváků nejen z naší obce.

František Hrabě také stál u zrodu Okresní přehlídky amatérských divadelních souborů okresu Beroun, jejíž tři ročníky se uskutečnily v Broumech. Vynikající úroveň souboru přinesla také pravidelná pozvání k účinkování na jednotlivých ročnících Erbenova Žebráku.
Za vedení Fr. Hraběte došlo k vyvrcholení činnosti souboru a jednotlivé premiéry byly kulturní a společenskou událostí nejen v obci, ale i v širokém okolí. Především jeho náročnému přístupu ve funkci režiséra vděčí soubor za úspěchy, kterých dosáhl v období let 1986 – 1998.
Bibliografie:
webové stránky - http://divadlobroumy.webnode.cz/medailonky-broumskych-ochotniku2/frantisek-hrabe/
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':