Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: PROŠEK, Jan, Libochovice

Datum úmrtí: 22.2.1972
Místo úmrtí: Litoměřice ?
Jan Prošek
působil velmi aktivně jako herec i režisér v divadelním souboru Scéna již od prvních začátků.

1949-1950 byl jejím předsedou. Jako herec vytvořil celou řadu zdařilých postav v hrách Svobodových, Tomanových, Wildeho a Tetauera, Vrchlického, Langra i Götze, Hilberta, Klicpery, Jiráskových a Tylových i mnoha dalších.

Člen Svazu českých divadelních ochotníků i dalších svazů a zájmových organizaci, ať to byl Čs. svaz rybářů, Čs. svaz kouzelníků či TJ Sokol.

V neposlední řadě byl přímo nepostradatelný na mnohých společenských alcích, kde vystupoval jako velmi oblíbený a dovedný manipulátor a kouzelník.
Do obsazení četných her, které režíroval, si zval významné herce předních pražských scén, a tím zvyšoval atraktivitu představení a jejich přitažlivost pro diváky. S mnoha herci a umělci zvučných jmen udržoval přátelství, byl nepřekonatelný společník. Jako kouzelník si vydobyl nesčetné úspěchy a ceny doma i za hranicemi.
Všechna jeho představeni, ať herecká či iluzionisty a manipulátora, byla vždy spojena s úsilím o kvalitní umělecké ztvárnění. Chtěl dát lidem ve svém okolí zábavu i poučení, radost i usměv, pohodu i slzy, smích i zamyšleni o kladech života a povinnostem k němu.
Miloval tolik pohodu a světla ramp, až se rozdal úplně.
Říkával: "Musíme více rozdávat, než přijímat, aby příští generace měla vůbec co přijímat, kumšt i veselí - největší to koření života." Společnost se ovšem při změnách politických kurzu k němu nezachovala stejnou měrou.

Původně majitel firmy - Jan Prošek, obchod s obuví.
Od 1.10.1948 MNV uvalil Národní správu nad jeho firmou a správcem byl Václav Krpeš, švec Libochovice čp.187. Důvod k národní správě: Na návrh místního akčního výboru, který se domníval, že majitel svými skutky projevil nevraživý postoj k lidově-demokratickému zřízení, a tím ztratil národní spolehlivost. 1948 nasazen k převýchově. Tento stav trval až do 17. 12.1949, kdy MNV rozhodl o zrušení národní správy nad firmou Jan Prošek čp.161, obchodem s obuví, a zároveň o jejím zrušení.
Bibliografie:
ČERNÝ, Tomáš: Jan Prošek. In Osobnosti Libochovic, Libochovické noviny, Libochovice, vydavatel MěÚ Libochovice, 2012 - www odkazy: http://noviny.libochovice.cz/index.php?art=5673 - Pro DČAD zaslal říjen 1912.

Související Obrázky

Libochovice, Scéna, Jan Prošek, ilusionista, s.a.
Libochovice, Scéna, Jan Prošek, kresba, s.a.


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Libochovice, Scéna, Jan Prošek, ilusionista, s.a.
Libochovice, Scéna, Jan Prošek, kresba, s.a.