Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: KROUPA, Bohumír, Libochovice

Datum narození: 8.11.1917
Místo narození: Kutná Hora
Datum úmrtí: 16.12.1971
Místo úmrtí: Litoměřice ?
Bohumír Kroupa

Základní vzdělání získal v Kutné Hoře, kde dokončil i učitelský ústav s aprobací kreslení, matematika, deskriptivní geometrie a psaní.
1936 začínal jako učitel v okolí Kutné Hory,
1949 doputoval až do Libochovic, kde zakotvil natrvalo.
Od1964 působil několik let na zvláštní škole, poté se vrátil zpět na základní školu, ke konci života zástupce ředitele ZDŠ v Libochovicích.

Bohumír Kroupa velkou část svého života zasvětil divadlu a kultuře v Libochovicích. Byl významným organizátorem kulturních pořadů, uznávaným výtvarníkem, zakladatelem a provozovatelem loutkového divadla.
Pro loutkové divadlo určené pro děti vyráběl loutky, návrhy kostýmů a byl jedním z několika nadšenců, kterým se na čas podařilo libochovickou Loutkovou scénu uvést do chodu a úspěšně ji vést.
Patřil mezi přední výtvarníky Scény Libochovice a byl za tuto práci několikrát vyhodnocen.

To, že pomáhal každému, kdo ho pomoc požádal, a nedovedl odmítnout práci pro divadlo a okolí, možná bylo jedním z důvodů, proč se dožil pouhých 54 let. Uměl poradit a povzbudit.
Byl také výborným osvětlovačem s citem pro barvy. Zhotovoval plakáty, pozvánky do divadla, na divadelní ples, organizoval výstavy. Kromě toho i ve škole zhotovil řadu pomůcek, nástěnek, zajišťoval výzdobu na vysoké úrovni. Až se člověk diví, jak to všechno mohl stihnout. Vždyť ještě pracoval jako výtvarník v Libochovických novinách a Libochovických nástěnných novinách.
Rozhodně i on má svoje místo mezi těmi, kteří se zasloužili o ochotnické divadlo v Libochovicích.

.
Bibliografie:
ČERNÝ, Tomáš: Jan Prošek. In Osobnosti Libochovic, Libochovické noviny, Libochovice, vydavatel MěÚ Libochovice, 2012 - www odkazy: http://noviny.libochovice.cz/index.php?art=5673 - Pro DČAD zaslal říjen 1912.

Související Obrázky

Kroupa Bohumír
Kroupa Bohumír, portrét


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Kroupa Bohumír, portrét
Kroupa Bohumír