Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: NESLER, Alois, Jičín

Datum narození: 28.1.1863
Místo narození: Jičín
Alois Nessler, vrchní revident státních drah,

Člen DS J. K. Tyl v Jičíně,
1919 zvolen místopředsedou spolku - do 1922, kdy zvolen předsedou a zároveň režisérem. Předsedou spolku i 1932.
Později (před 1935) čestný člen spolku.

1927 na začátku března oslavil spolek 50. výročí herecké činnosti Aloise Nesslera, který vynikal jako herec, režisér, ale i jako baletní mistr, jenž nastudoval řadu tanečních a baletních vložek jednotlivých představení.
Oslavenec přijal věnce, oslavné adresy, diplomy a alba od Václava Vraného, jičínského fotografa.
Na jeho počest (i počest Hynka Hüttla, který slavil stejné jubileum) sehrál spolek Šamberkovu veselohru Palackého třída č. 27.

Z rolí a režií např.:
1918 J. K. Tyl: Fidlovačka, A. Nesler jako Dudek,
1920 F. X. Svoboda: Poslední muž, režie A. Nesler, Josef Štolba: Mořská panna - z herců v tisku (Krakonoš) chválen jako první A. Nesler.
1922 J. Štolba: Mezi umělci, režie A. Nesler; Stanley – Houghston: Tovární prázdniny, režie A. Nesler;
1923 Glas a Klein: Firma, režie A. Nesler, reprízováno; Štolba: Na letním bytě, hráno i v lomu na Čeřovce, režie A. Nesler, v tisku chválen i jeho herecký výkon; 20. 11. F. F. Šamberk: Palackého třída č. 27, režie Al. Neslera „hráno před úplně vyprodaným domem s obrovským úspěchem.“
1923 16. 12. 1923, nová divadelní budova Český ráj slavnostně otevřena představením Jiráskovy Lucerny, které předvedl spolek Tyl, Intimní scéna a Posádkový sbor. Choreografickou část nacvičil a režii vedl Alois Nesler, též v roli vodníka Ivana.
1924 Votruba: Spolek pro ochranu opuštěných dívek, veselohra. Jičínský obzor z 6. 9. hru komentoval: „Umělecké ceny nemá naprosto žádné.“ Naopak herci si vysloužili velké uznání (Nesler na prvním místě).
1925 označován jako neodolatelný komik"
1926 provedení Tylovy Fidlovačky ve dnech 15., 16. a 17. června, které bylo hlavní částí jubilejních oslav 70. výročí úmrtí autora hry. Hudební část řídil kapelník J. Patsch a režii měl A. Nesler. Krakonoš z 1. července přinesl po dlouhé době velmi pochvalný referát o provedení této hry, psal o úspěchu, jakého se spolku již dávno nepodařilo dosáhnout.
1927 Bernard - Vrbský: Šofér, tisk mj. ocenil A. Neslera jako herce. Oslava 50letého ochotnického jubilea - Palackého třída 27, Nesler jako posluha Drmola. Fr. Herman: Pan major ve výslužbě, Nesler jmenován mezi vynikajícími výkony; Karel Piskoř: Radostná události, režie A. Nesler;
1929 Josef Hais-Týnecký: Noc na pancíři. Hra byla velmi kladně přijata obecenstvem i kritikami. Nejvíce vynikli: Šulc, Nesler, Strumhans, Tábořík, Parschová. Vílém Werner: Srdce na uzdě, Nesler v roli bankéře Edelweise,
1930 Josef Hais-Týnecký: Batalion, Kritika v městské kronice: „Škoda té krásné výpravy a pečlivé práce na takový kýč. Obecenstvo naplnilo prostorné Masarykovo divadlo a vydrželo do konce. Výkony p. Neslera a paní Kábelové strhovaly k potlesku."
1931 Jos. Hais-Týnecký: Tři výhry zámeckého kaplana, režie Al. Nesler, též hrál. "Všechny referáty byly pochvalné..."
1931 Intimní scéna - Nesler hrál v (slabé) hře mladého autora: V. Neubauer: Osada mladých snů - kritika: "škoda skvělé výpravy a hereckého snažení. (Fric, Hořáková, Kaderka a Nesler)"
1931 "Jednu z mnoha silvestrovských zábav tohoto roku pořádala i místní organizace živnostenské strany za účasti členů J. K. Tyla. Program, který řídil Fric, Nesler a Suchánek byl založen na předvedení aktovek, zpěvů, sólových výstupů, umělecké hudební akrobacie a baletu."
1932 Olga Scheinpflugová: Okénko, Nesler jmenován mezi vynikajícími výkony.
1934 B. Rajská-Smolíková: Péro a kosa, režie Alois Nesler, též jeho herecký výkon chválen.
1935 fraška Zapovězené ovoce, kterou sehrál na všeobecnou žádost pro obrovský úspěch na konci minulého roku. Nejoblíbenějšími herci byli A. Nesler a sl. Kabeláková.
1935 opereta Dům u tří děvčátek, režie A. Nesler a J. Fric.
1935 Jan Grmela: Pudřenky, scéna Al. Nesler.
1937 Šamberk: Jedenácté přikázaní. "Celá produkce proběhla na počest 60 - ti leté ochotnické činnosti Aloise Neslera a Hynka Hüttla. Slavnostního představení v úloze mistra Pecky se představil Alois Nesler, který měl zároveň i režii hry. Druhý jubilant se nemohl večera zúčastnit pro oční chorobu. Samotného Neslera přivítali diváci bouřlivými ovacemi, jakmile se objevil na scéně."
1937 Milena Balcarová: Babička nekandiduje, scéna Al. Nesler, J. Kubík, D. Hillová: Podzimní píseň lásky, scéna Al. Nesler.
Bibliografie:
FAJSTAUEROVÁ, Hana: Text k Výstavě ke 100 výročí založení souboru J.K. Tyl v Jičíně, 2012.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':