Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: TICHÝ, František, Jičín

Datum narození: 1871
Datum úmrtí: 13.2.1936
Místo úmrtí: Polička
Dlouholetý ochotník František Tichý byl v jičínském Tylu významným představitelem charakterních rolí.

1898 přišel do Jičína.
Nejprve tu 17 let provozoval holičskou živnost.
1909 si otevřel konfekční obchod a vedl jej až do roku 1935, tedy celých 26 let.
Jako holič byl vyhledáván k líčení herců z povolání i ochotníků a pořádal také šestinedělní kurs divadelního líčení pro holiče.

Všechen svůj volný čas věnoval divadlu. Hrál v Občanské čtenářské besedě, ve spolku Barák, v Mládeneckém spolku, Sokole, novoměstské Občanské besedě, Akademickém čtenářském spolku a
v Tylu, jehož byl zakládajícím členem a býval jeho funkcionářem, režisérem, hercem a čestným členem. Dovedl zaujmout v charakterních rolích vážného repertoáru, stejně jako natřásat obecenstvo smíchem v rolích komických. Největší ohlas si zasloužil za figury v židovském žánru, zvláště mu seděly úlohy prostých a miloučkých stařečků.
V divadelním líčení byl na slovo vzatým umělcem, vytvořil masky všech charakterů. Požádal rovněž kursy divadelního líčení.

1935 - poté, co Fr. Tichý zrušil konfekční a galanterní obchod v čp. 75 na Masarykově náměstí, se manželé Tichých definitivně odstěhovali z Jičína do Poličky. František Tichý ve své lásce - ochotnickém divadle tam ihned pokračoval. Bohužel ne nadlouho - zemřel v následujícím roce - 13. 2. 1936 ve věku 65 let.
Bibliografie:
FAJSTAUEROVÁ, Hana: Text k Výstavě ke 100 výročí založení souboru J.K. Tyl v Jičíně, 2012.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':