Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: VALDAUF, Bedřich, Borovany

Datum narození: 29.12.1899
Místo narození: Trhové Sviny
Datum úmrtí: 30.3.1976
Místo úmrtí: Borovany
Malíř Bedřich Valdauf

"Bedřich Valdauf se přistěhoval do Borovan z Trhových Svinů, kde se narodil 29. 12. 1899 v rodině úředníka a učitele hudby. Vyučil se kadeřníkem a v roce 1926 si otevřel v Borovanech vlastní živnost. Při tom stále rozvíjel svůj malířský talent, který se u něho projevoval užž v raném mládí. Stále více u něho narůstala touha po umělecké činnosti, ažž v roce 1940 žživnost prodal a začal se věnovat výhradně malování." (F. Kadlec)

Ve své výtvarné tvorbě se neomezoval na jeden druh projevu - věnoval se olejomalbě, perokresbám, dokonce i nástěnné malbě - jednu z nich lze uvidět v altánu borovanské zámecké zahrady - její výjev vycházel z Jiráskova románu Proti všem.

V Borovanech se také věnoval ochotnickému divadlu, jeho láskou byla i hra na housle a zpěv. Žádná divadelní hra borovanských ochotníků se neobešla bez jeho účasti - zvláště operety, v nichž jeho zpěv vynikal.

Byl také velmi aktivním Sokolem.
Bibliografie:
KADLEC, František: Výročí akademického malíře Bedřicha Valdaufa. Borovanský zpravodaj březen 2006, s. 4. Též internet: http://www.borovany-cb.cz/borovansky-zpravodaj/ds-1671/p1=6231 – 20. 2. 2013.

Související Obrázky

Borovany, Psohlavci


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':