Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: POLOUČEK, Ladislav, Bučovice

Datum narození: 5.12.1900
Místo narození: Bučovice
Datum úmrtí: 27.1.1978
Místo úmrtí: Brno
Středoškolský profesor češtiny a francouzštiny.
1920 absolutorium bučovického Reálného gymnázia,
poté vystudoval Karlovu univerzitu, kde jeho pedagogy mj. byli F. X. Šalda, Václav Tille a Jan Mukařovský.
1928-1953 učil češtinu a francouzštinu na bučovickém gymnáziu, od roku 1945 jeho ředitel.

Podílel se jako režisér a scénograf (doménou mu byla česká klasika, hry Longenovy a V a W) na činnosti Spolku divadelních ochotníků a spolu se svými dvěma bratry - herci Františkem a Petrem a manželkou Marií - na inscenacích Akademického sdružení původně studentů gymnázia.

K jeho úspěšným absolventům pracujícím posléze v divadlech patřili např. Miroslav Doležal (člen ND Praha), Milada Kuncová (herečka SD Uh. Hradiště), Jarmila Krátká (pěvkyně zpěvohry a opery Státního divadla (SD) Brno, prof. zpěvu na JAMU), PhDr. Jiří Majer (ředitel SD Brno), Milan Pokorný (herec a šéf zpěvohry SD Brno), Antonín Vorel (scénograf Divadla bratří Mrštíků Brno) aj.

K nejznámějším však patři doc. Zdeňka Stavinohová (MU Brno), jíž inspiroval ke studiu francouzštiny na Sorboně, vynikající znalkyně a překladatelka děl Antoina de Saint-Exupéryho, zejména jeho Malého prince.

Svou pedagogickou dráhu zakončil v Brně na Gymnáziu na tř. kpt Jaroše a jako prof. francouzštiny na Vojenské akademie Ant. Zápotockého (VAAZ).
Bibliografie:
ZBOŘILOVÁ, Libuše: Heslo pro Databázi ČAD, říjen 2013.

Související Obrázky

Ladislav Polouček, Bučovice


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Ladislav Polouček, Bučovice