Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: RICHTER, Josef, Choceň, LD

Datum narození: 21.5.1925
Místo narození: Choceň
Datum úmrtí: 25.10.1985
Místo úmrtí: Choceň
Josef Richter
se narodil v rodině holiče a kadeřníka - vlásenkáře.
Vyučil se u otce, ale po roce 1948 byl vykázán do strojírenství. Byl zaměstnán v ČKD Choceň a naposledy ve Strojírnách masného průmyslu.
Původní povolání zúročil jako dlouholetý vlásenkář většiny inscenací choceňského divadelního souboru Jirásek.

Už jako vedoucí skautských vlčat měl vřelý vztah k dětem.
K loutkovému divadlu ho přivedla jseho matka Marie Richterová, které byla u začátků činnosti Koutku loutek ve 20. letech 20. století.

1952 se J. Richter vrátil do Chocně a zapojil se do práce souboru. Nejprve se prosadil jako zručný vodič loutek.
Od 1959 začal na nové scéně spolupracovat na scénách loutkových her, přípravě a provádění loutkových triků a výrobě rekvizit. Používání černého vodění bylo také jeho přínosem divadlu. Společně s L. Březinou vytvořil nespočet kulis a jeho praktické rady přispívaly k vylepšování jevištních prostor.
Byl typem člověka, který je zvláště v loutkovém souboru nepostradatelný.

Zemřel v šedesáti letech na těžkou nemoc.
Bibliografie:
ROPEK, Miloslav: Historie loutkového divadla Koutek loutek. (Mj. soupis členů, seznam představení, osobnosti choceňského loutkářství...) Vyd. Město Choceň, 2004, 160 s. kDTB ( Pro DČAD poskytlo Informační centrum Choceň, zprostředkovala Jana Havelková, leden 2014.) S. 140-141.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':