Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: SCHWARZMÜLLER, Otto, Trhové Sviny

Datum narození: 2.2.1914
Místo narození: České Velenice
Datum úmrtí: 26.5.2003
Místo úmrtí: Trhové Sviny
Narodil se 2. 2. 1914 na české straně Gmündu (České Velenice) rodičům Jiřímu a Kristě (za svobodna Krísové) Schwarzmüllerovým. Bydlel na Vitorazské třídě, kde měl jeho otec holičství.

Jako dítě vypomáhal při učitelském divadle, které hrávalo ve Společenském domě Beseda, vypomáhal zde i hercům z hostujících divadelních společností. Tak začal jeho vztah k divadlu.
"Při školním vystoupení Krakonošova pomsta, které řídila učitelka Wolfová, měl
hrát vedlejší roli trpaslíka, neustálým kritizováním kamaráda v hlavní roli ševce si tuto roli vysloužil – paní učitelka už to nemohla vydržet. Svou roli zvládl tak precizně, že při posledním vystoupení dostal od kantorů pětikilový pytlík pamlsků, na němž bylo napsáno: Zdatnému ševci Smolovi."
(ze životopisu Otto Schwarzmüllera, web. str. MěKS)

Po vyučení převzal Otto otcovu živnost a stal se holičem.
1938 odešel za živobytím do Prahy, protože byly České Velenice připojeny k Říši. V Praze se i nadále věnoval svému řemeslu. Zanedlouho odešel do Českých Budějovic.
1940 se přestěhoval do Trhových Svinů, kde se v březnu téhož roku oženil se svou celoživotní partnerkou Blaženou roz. Steinbauerovou. Zařídil si zde oficínu a stal se jedenáctým svinenským holičem.

Brzy po příchodu do Trhových Svinů začal působit ve Vzdělávacím, zábavním a ochotnickém spolku Tyl jako herec, výtvarník a později i jako režisér. "Během války tvořil Otto se svou ženou v ochotnickém divadle takzvaný mladokomický pár ve venkovských divadelních hrách a operetách. Jelikož se však nikde v záznamech Tylu nepíše o tom, že by pod jeho hlavičkou bylo přes válku hráno jakékoliv divadelní představení, můžeme usuzovat, že hry, jako například Bejvávalo, Zelená krev na záletech, Pasekáři nebo Zapadlý zvoneček, byly hrány v jiných spolcích. O tom svědčí příkladně i poválečné plakáty Sportovního klubu v Trhových Svinech (Petříček a Pavlíček, U veselého kamzíka), v režii Steinbauera a Schwarzmüllera."
(z životopisu)

Od počátku byl u stavby nového kulturního domu, na jeho popud bylo například zešikmeno hlediště a tím docílen větší výhled a pohodlí diváka.
16. července 1960 byl objekt slavnostně otevřen, Otto Schwarzmüller se stal jeho dočasným ředitelem (na 6 měsíců).

Ochotnické divadlo bylo jeho celoživotní láskou.
1975 mu byl udělen Čestný odznak J. K. Tyla za dlouholetou ochotnickou činnost. Do poslední chvíle hrál divadlo, kde působil jako herec, režisér, kulisák a smírčí článek ve vášnivých debatách při přípravách představení.
Představení Limonádový Joe bylo posledním, ve kterém vystupoval, zemřel 26. května 2003 v 89 letech.
Bibliografie:
WEBOVÉ stránky Městského kulturního střediska Trhové Sviny – http://knihovna.tsviny.cz/ – Ochotnické divadlo – Dokumenty – Životopis Otty Schwarzmüllera – 4. 7. 2014, IT.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':