Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: DVOŘÁK, Bohuslav (Baťka), malíř

Datum narození: 1867
Datum úmrtí: 1951
Spolupracoval s AntonínemSlavíčkem na malbě kulis a prospektů pro ochotníky v Kameničkách.

-------------------------
Mezi sběrateli a milovníky Mařákovců známý jako „Baťka" Dvořák, zakládající člen SVU Mánes.

Studoval u Mařáka v letech 1889-1897. Pro svého učitele, jemuž byly tehdy zadány nástěnné malby v pražském Národním muzeu, konal v přírodě studie památných míst v Čechách z doby mytické a královské. Z devíti těchto studií provedl kolem r. 1898 v ateliéru Akademie definitivní obrazy pod Mařákovým osobním dohledem. Touha po realističtějším malování a barevnější paletě po způsobu Chittussiho jej zavedla spolu s Kavánem a Holubem v r. 1895 do Železných hor. Tam vznikly obrazy „Pohled z lesa na Doubravce", „Na potoce" a nejhodnotnější obraz z jeho mladých let „Duby na hrázi", známější pod názvem „Kovářské údolí" (v Národní galerii).

V r. 1941 dostal státní národní cenu za životní dílo. V odborných kruzích mykologických je vysoko ceněn jako malíř čes kých hub. Třebaže začátky Dvořákovy vytyčuje jednoznačně konturový realismus, nezapře již v žákovských pracích schopnost vystihnout náladu místa. Subjektivismus převažuje v několika výsostných dílech přelomu století (zejména v drobných studiích z parků a zahrad), úroveň tehdejší tvorby posiluje zákonitě společný ateliér se Slavíčkem a pečlivé sledování pražského uměleckého dění.

Po r. 1900 se přiklání k dekorativnímu krajinářství, ovlivněn i obrazy z mánesáckých výstav (Worpswede, Levitan).

Po r. 1905 se jeho krajinářská tvorba ustaluje na vyvážené formulaci motivu v realistickém ztvárnění, s výrazným barevným koloritem a v jakémsi gobelínovém ornamentu. Několik Dvořákových děl se zapsalo natrvalo do dějin moderního českého krajinářství.
Ex http://www.marold.cz/dvorak-bohuslav-1867-1951

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Antonín Slavíček: Prospekt k dekoraci krajiny pro ochotnické jeviště
Kameničky, text ex Kmošek, kap. VI. Za oponou, před oponou,  s. 48
Kameničky, text ex Kmošek, kap. VI. Za oponou, před oponou,  s. 49
Kameničky, text ex Kmošek, kap. VI. Za oponou, před oponou,  s. 50
Kameničky, text ex Kmošek, kap. VI. Za oponou, před oponou,  s. 51
Kameničky, text ex Kmošek, kap. VI. Za oponou, před oponou,  s. 52
Kameničky, text ex Kmošek, kap. VI. Za oponou, před oponou,  s. 64


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':