Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: PROKEŠ, Teodor, Slavkov u Brna

Teodor Prokeš -
1919 ho k ochotnickému divadlu přivedl Rudolf Jeřela st., T.P. poprvé vystoupil v obrazu z hornického života Drama čtyř chudých, hrálo se v sále Záložny, několik repríz i na venkově. Při této příležitosti se seznámil s posléze dlouholetým přítelem a hereckým kolegou Aloisem Valníčkem.
Poté hrál ve francouzském dramatu Jacqueline čili Bezejmenná, režie Jan Weinstein.
Dále role v hrách
- Jiří Mahen: Nebe, peklo, ráj; Diblíkova dceruška, Manžel nešika; Vojnarka, v níž vystoupil úspěšně také R. Jeřela st. v roli Antonína a Al. Valníček v roli starého Vojnara.
1920 - Jiří Mahen: Jánošík, Jánošíka hrál Al. Hradil, T. Prokeš v roli Adamčíka - bouřlivé přijetí.

1921- Ženich milionářem, režie a v roli ženicha Fr. Kachlík.
Dále hrál ve Štolbově Závěti, ve Fenclově hře Kvítek prérie hrál T.P. indiánského náčelníka, dále Mistr Jan Hus, opereta Krásná Lída, Karel Fořt, hudba Jar. Nachtmann: Kouzlo mládí, Rud. Mařík: Na krásné vyhlídce (Kupte si rádio), Jiří Balda: Slečinka s mikádem ad.

1923-1926 - vojenská služba v Bohumíně, statování v operetě Podzimní manévry v ND v Ostravě.

1927 - Josef Hais Týnecký: Na horské faře; André de Lorde: Náš pan farář, režie jh. šéfrežisér olomouckého divadla Karel Šot, který hrál také hlavní roli abbého Pelegrina. T.P. v roli Florenta. Šot přitom ochotnickým hercům poskytl mnoho dobrých rad jak hrát divadlo.
Následovaly Šamberkovy veselohry Palackého tída č. 27 a Jedenácté přikázání.
1928 - jako divadlo v přírodě v oboře Sokol-Tůma: Pasekáři. T.P. v milovnické roli syna pasekáře Maliny, hráno v červnu za pěkného počasí jako počátek oslav 10. výročí republiky.
1928 - Členu spolku Ed. Zapletalovi se říkalo "divadelní impresário" - dovedl do Slavkova přivést k hostování velké osobnosti českého divadla -
1928 tak Kálmánova opereta Hraběnka Marica byla místními ochotníky uvedena v režii Oldřicha Nového, s účastí více zpěváků v předních rolích. T. P. v roli cikána. Opereta se hrála na zámeckém nádvoří. Návštěva byla na tehdejší dobu ohromná. Čistý zisk 10000 Kč byl věnován na stavbu české školy v Čechyni.
Poté Oldřich Nový režíroval poté ještě operetu Oskara Nedbala Polská krev, dirigoval ji Rud. Kvasnica, dirigent ND v Brně.
Poslední operetou, kterou Oldř. Nový režijně připravil, byla Dolly německého skladatele Huga Hirsche.
V říjnu 1928 uvedena populární veselohra Dobrý voják Švejk, v hl. roli režisér ND v Olomouci Fr. Klika T.P. hrál tři menší role.
1929 - na oslavu 60 let slavkovského Sokola byl sehrán cyklus her - J. K. Tyl: Strakonický dudák, režie Jaroslav Hanák, T.P. jako princ Alamír; K. Čapek Loupežník, T.P. - myslivec, Al. Jirásek: Lucerna, režie Jindř. Bauer, T.P. učitelský mládenec Zajíček.

1931- v den národního svátku 28. 10. J. Kvapil: Princezna Pampeliška, režie Jar. Hanák, T.P. v roli syna primátora.
1932 - Napoleonské dny - výpravné hry v zámeckém parku před průčelím zámku. V historických krojích povoláno přes 200 vojáků čsl. armády, ochotník J. Bauer v roli císaře Františka I. přijel na scénu v originálním císařském kočáře vypůjčeném z národního muzea.
1933 - 2. Napoleonské dny - v roli Napoleona populární herec ND Praha Bedřich Karen. T.P. v obou ročnících hrál francouzského seržanta, který četl památný rozkaz o bitvě u Slavkova. Návštěva byla nevídaná - hosté z Francie, Čech, Slovenska a také cizí atašé. Obě představení byla vysílána rozhlasem a filmována.

1937 - František Langer: Jízdní hlídka, režie Křivý, T.P.
1938 - Karel Čapek: Matka, režie Ed. Zapletal, v roli Matky členka ND v Olomouci pí Pekárková, těsně před druhou svět. válkou měla hra veliký úspěch. T.P. v roli syna Petra.

V době Protektorátu 1941- V. Werner: Červený mlýn,
poté (jako SDO?) Al. Jirásek: Otec, r. Jožka Kašpárek, T.P. hrál Křivdu; pěkný úspěch měla hra Karla Krpaty Mistr ostrého meče, nastudována ve staročeštině, režie Jožka Kašpárek, výtvarník Ant. Vorel z Křenovic, T. P. v titulní roli.

Po válce
1945 zahájil - J. K. Tyl: Strakonický dudák, režie Mir. Koňorza, T. P. opět v roli prince Alamíra.
1946 - J. K. Tyl: Jan Hus, T.P. jako student Lupáč.
1948- líbivá opereta Břetislava Diviše Majdalenka, T.P. starší továrník Štýgr;

1950 - Al. Jirásek: Lucerna, režie Jar. Hanák, mlynář T. Prokeš.
1951 - Fr. Sokol-Tůma: Pasekáři, T.P. jako pasekář Mikulenka.
1952 - J, Burjakovskij: hra o Fučíkovi - Lidé, bděte, T.P. v roli dozorce Kolínského, režie a hlavní role M. Koňorza.
1956 - J. K. Tyl: Paní Marjánka, matka pluku, režie Hynek Tesák. T. P. v roli zemana Zápolského.

1969 - květen - K. Fořt, E. Starý - hudba: Z českých mlýnů, r. M. Benešová, T. Prokeš, zpěvy nacvič. K. Häring, O. Pohle.
Bibliografie:
PROKEŠ, Teodor: Moje divadelní vzpomínky. Rkp.
Archivy:
Archiv St. Olbrichta – Slavkov, Brno: excp. Lidové noviny 1907. Digitální kopie materiálů (Osobnosti) vážících se k Slavkovu u Brna. Pro DČAD červenec 2014.
Poznámka:
Čechyně - obec 12 km jihozápadně od Rousínova, česká menšinová škola od roku 1919.
Profese:
autor
režisér
herec
Význam:
vynikající jedinec v místě
kolébka pozdějšího profesionála
hostování, instruktáže, odborná spolupráce
Obor působení:
činohra
hudební divadlo
pro děti a mládež
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':