Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: AMERLING, Jan, malíř z Přeštic

Datum narození: 18.9.1855
Místo narození: Staňkov
Datum úmrtí: 17.6.1937
Místo úmrtí: Klatovy
Jan AMERLING, malíř pokojů z Přeštic
prý byl velmi sečtělý a inteligentní. Nedodělal obchodní školu a vyučil se malířem pokojů. Žil v dost velké bídě, maloval malé obrázky na prodej. Neměl děti. Zemřel v klatovské nemocnici a v Klatovech byl i pohřben.
Existuje výuční list malíře pokojů a písma Václava Jílka, kterého vyučil Jan Amerling v roce 1917, z roku 1929 máme účet s firmou Jan Amerling, malíř v Přešticích za napsání pro přeštické Bio Sokol 18 plakátů
Když jsme posoudili výjev z opony s výjevy na jeho obrazech uložených v Domu historie Přešticka, jsme bez pochyb o autorství opony v Příchovicích. Výjev naší opony je hodně podobný výjevu opony v Žichovicích na Klatovsku, Namaloval i oponu ochotníkům v sousedních Kucínech v roce 1931 a divadelní kulisy a plakáty ochotníkům v okolí.
150319 Ludvík Pouza

Související Obrázky

Příchovice, nález opony a  kulis 2015
Příchovice, nález opony a  kulis 2015
Příchovice, nález opony a  kulis 2015
Příchovice, nález opony a  kulis 2015
Příchovice, opona Slovanská lípa, Jan Amerling, 1925


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':