Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: HLADÍK, Karel, Český Brod, DS J. K. Tyl

Do ochotničení se nejednou zapojily celé rodiny.
Samozřejmostí bylo, že se zapojila celá Hladíkova rodina. Pan Hladík hrál a režíroval, paní Hladíková napovídala a Alenka zpívala.

Stálou divadelní partnerkou pana Hladíka byla paní Bruthanzová . Pro divadlo by snad i dýchala.
50.-60- léta - " V následujících letech se hrála znovu opereta Perly paní Serafinky, To byl český muzikant, Morálka paní Dulské, detektivka Osm žen, Princezna Pampeliška a opět Podskalák. Všechny tyto hry, zrovna tak jako Strakonického dudáka , Karvašovu Půlnoční mši a Manon Lescaut režíroval pan Karel Hladík. To byl člověk, který měl dáno od Boha. Jednak byl dobrý řemeslník-švec, který uměl ručně udělat boty, byl i dobrý fotbalista, který mnohé z nás v žáčcích a dorostu trénoval. V sokolské hudbě hrál na trumpetu, dobře i kreslil a zpíval v mužském pěveckém sboru Akord. Vybíral hry, které se měly hrát, sháněl a přesvědčoval lidi, hrál a režíroval . A to nejen v Českém Brodě, ale i v okolních divadelních souborech.
1960 se v Přistoupimi hrála Její pastorkyně . Bruthanzovi už bydleli a hráli v Přistoupimi a Zbyšek se divadlu věnoval profesionálně. K režírování si ale pozvali pana Hladíka.
Když učitelé hráli Lucernu a neměli Kláska, hrál pan Hladík. Divadlu se prakticky věnoval celý život. Když mu bylo skoro osmdesát let a chodil okolo nás na svou zahrádku na Vanderkách, přinesl mi starou divadelní knížku hry Hospůdka U Margitky a říkal, že bychom ji mohli hrát, že už to má všechno promyšlený. Díky, pane Hladíku, za všechny divadelníky. Díky za to, že jste nám ukázal cestu k divadlu."
Bibliografie:
Rudolf Ferbs: Vzpomínky na divadlo J. K. Tyl v Českém Brodě 1942-1992, citace.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':