Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: KOLBABA, Josef, Libáň, Bozděch

Datum narození: 1890
Josef Kolbaba z Libáně,
1895 patřil mezi 3 zakladatele Spolku divadelních ochotníků Bozděch.
-
Patrně jeho syn Josef Kolbaba ml.
1960 oslavil více než 30 let práce na ochotnické scéně Bozděcha, na níž vytvořil 70 představení. Stálo ho to mnoho houževnaté práce a chuti tvořit.
Hrál, co bylo třeba - od nejdrobnějších postavioček až ke kořenům vyzrálosti - Dubskému, Vojnarovi ... Tyl, Jirásek, Klicpera, autoři známí i neznámí, všem se snažil dát veškerou propracovanost a péči.
Přitom se vždy snažil pomáhat mladým členům souboru se studiem rolí. Když si mladí chtěli zahrát Klicperova Tři hrabata, jako první je podpořil a sám si ve hře zahrál.
Rád vzpomínal na libáňská divadla v přírodě, třeba " jak scénu pro Maryšu stavěli celý týden a jak si na to musel vzít dovolenou a šedesát lidí, jak hrálo. A na scénu jak vyjely dva páry vyšňořených koní ... A teď aby člověk vybíral hru o pěti, šesti lidech, s jednou scénou a ještě aby všechny ženy v ní byly mladé a krásné a všechny měly hlavní role!"
Bibliografie:
RAJMAN, O.: O tátovi mladých ochotníků. Ochotnické divadlo 1960, č. 4, s. 94.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':