Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ŠKOBIS, Jiří

Datum narození: 31.7.1919
Místo narození: Nymburk
Datum úmrtí: 20.11.1970
Místo úmrtí: Nymburk
Herec a režisér Jiří Škobis vystudoval pražskou konzervatoř. S divadlem začínal od mládí v nymburském souboru Hálek. Za druhé světové války byl členem Souboru mladých (spolu s Bohumilem Hrabalem, Jaroslavem Kotoučem, Františkem a Janem Ráchlíkovými, Růženou Ráchlíkovou, Jaroslavem Tuzarem, Oldřichem Falkem, Marií Kubáčkovou, Karlem Procházkou, Miroslavem Macháčkem, Jiřím Jeřábkem a dal.). V době svých pražských studií se podílel na založení Divadelního studentského ústředí. Působil v divadlech v Karlových Varech, Mladé Boleslavi, Kladně, Uherském Hradišti, Olomouci, Českém Těšíně a dal. V 50. a 60. letech 20. stol. byl režisérem Divadla E. F. Buriana v Praze. V letech 1969-1970 byl ředitelem Krajského divadla v Kolíně.
Ačkoliv z Nymburka odešel hned po studiích na konzervatoři, rád se do svého rodiště vracel a obětavě spolupracoval s ochotníky v souboru Hálek. Zde také zakončil svou životní i divadelní pouť. Zemřel v Nymburce několik hodin po generální zkoušce inscenace Našich furiantů, kterou v souboru Hálek pohostinsky režíroval.

Zdroj: Jan Řehounek: Nymburk literární, Nymburk, Nakladatelství Kaplanka, 2016, str. 92.
Bibliografie:
ŘEHOUNEK, Jan: Nymburk literární, Nymburk, Nakladatelství Kaplanka, 2016, str. 242–244.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':