Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Experiment

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1959
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 196x
Působení: 195x, 196x
1959-1961 působil též pod delším názvem Pardubický kabaret Experiment, zřizovatelem Osvětový dům a Park kultury a oddechu, Pardubice.
Vedoucí a hlavní autoři a herci Jiří Sýkora a Josef Kraus.
Uznávaný soubor, který pohostinsky vystupoval též v Praze (např.v divadle Semafor). O jeho kvalitách se s uznáním rozepisovali v tisku např. Ivan Vyskočil, J. R. Pick, Milan Schulz, Radovan Krátký.

1960 se proslavil pásmem - Jiří Sýkora, Josef Kraus: Hrajeme kabaret, r. Karel Texel, Dana Balounová (vítězství v ústředním kole STM v Nitře 1960, úspěch na II.celostátním festivalu humoru a satiry v Haškově Lipnici téhož roku).
1963 zakázána premiéra chystaného představení Nechte to koňovi. Soubor nedlouho poté také zakázán.

Z osobností: Ivan Kraus (který zde začínal jako mim) herec, režisér, spisovatel, fejetonista, loutkář. Emigroval po roce 1968, nyní žije střídavě v Paříži a v Praze. Od roku 1971 pracoval v Německu jako rozhlasový a televizní scénárista, loutkoherec a spisovatel, do Francie se přestěhoval v roce 1976. S manželkou založil loutkoherecké duo Blackwits. Doma i v zahraničí vydal více než desítku knížek; za svou tvorbu získal i mnohá ocenění.
Též herec, výtvarník a scénárista Jiří Sýkora emigroval po roce 1968. Působil v USA jako redaktor Hlasu Ameriky (zemřel v roce 1997).
Bibliografie:
PÓDIA z krabičky. Nesoustavné nahlédnutí do historie malých neprofesionálních scén 60. let 20. století. Praha, NIPOS 2005.
Archivy:
Zdroj informací Ivan Kraus, nyní též archiv O. Suchého.

Související Bibliografie

Související Obrázky

Pardubice, Experiment, Robot Emil - plakát, 1962
Pardubice, Experiment, Satirický kabaret - plakát, 1960


Mapa působení souboru - Experiment

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Pardubice, Experiment, Robot Emil - plakát, 1962
Pardubice, Experiment, Satirický kabaret - plakát, 1960