Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Malá scéna, Umělecký soubor / TJ Vyšehrad

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1926
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1950
Působení: 192x, 195x
Vzdělávací sbor vyšehradský, který - zdá se - měl roli jakého si protektora divadelních snah skupin a spolků jak na Vyšehradě, tak zhusta i v částech Prahy, které k této čtvrti přiléhaly,
1926 představil ve svém Divadle Na Slupi nový Umělecký soubor Malá scéna (který mohl mít - zatím nepotvrzený - vztah k DO Sokola, z něhož v 50. letech povstala Malá scéna TJ Vyšehrad. (tato hypotéza není potvzena, ale ze zjištěných souvislostí se jeví jako možná - nadále lze zjišťovat předpoklady k jejímu potvrzení či vyvrácení- pozn. VŠ).

Umělecký soubor Malá scéna

1926 F. V. Krejčí: Povodeň, režie a scénická výprava Láďa Tonar, hráli Marie Mášová, Josef Touš, Ríča Zimlová, Vilma Warausová, Ant. Salášek, Bož. Slabá, Božena Klausová, Karel Fábera.

1932 V. Werner: Srdce na uzdě, r. A. Zubert.

------
V roce 1950 přišla Jaroslava Mikešová za svým manželem Františkem Mikešem do Malé scény Tělovýchovné jednoty Vyšehrad /později Malá scéna ZK ROH Pekárny a mlýny/. V mladém souboru hrála již ve svých dvaceti letech věkově zralé charakterní postavy. Představila se jako babička v pohádce Jaroslava Naumana: Uzdravená princezna.
Následovala Brecknelová ve Wildeově Jak je důležité míti Filipa, titulní role v Čapkově Matce, Vdovička v Čechovově Medvědovi a řada dalších rolí
Bibliografie:
Báze Osobnosti - Jaroslava Mikešová, zprac. M. Mikešová.
Archivy:
Národní muzeum, divadelní odd.: sbírka plakátů -
DNM P-6-A-280-b C 13660;

Související Osobnosti

Související Obrázky

Divadlo Na Slupi, Sedmnáctiletí - plakát, 1926
Praha-Vyšehrad(?), Malá scéna Zeleného kruhu, Srdce na uzdě, Pečky, Tyl, Tetino dobrodružství - plakát, 1932
Praha-Vyšehrad, Malá scéna,  Povodeň, v Divadle Na Slupi - plakát, 1926


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Divadlo Na Slupi, Sedmnáctiletí - plakát, 1926
Praha-Vyšehrad(?), Malá scéna Zeleného kruhu, Srdce na uzdě, Pečky, Tyl, Tetino dobrodružství - plakát, 1932