Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sokol

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1919
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 196x
Působení: 191x, 192x, 193x, 194x, 195x, 196x
Od 1919 ODi dospělých DS Sokol a DS Orel, dohromady až 9 her ročně, vždy několik repríz, zájezdy do okolí, často také v přírodě, např. A. Jirásek: Lucerna, hra uvedena v parku na návsi, J. Mahen: Jánošík, Fr. Sokol-Tůma: Pasekáři, Jar. Blažek: Zrušení roboty ad.

K inscenaci Jánošíka: "Nehrálo se jen v sokolovně, pamětníci dosud vzpomínají na hry uváděné v přírodě. V areálu Starých hor se sehrála velice úspěšná hra Jánošík. Tato hra měla velkou výpravu, jezdili při ní koně, vozy a hořely ohně. Divadelníkům vyšlo krásné počasí a publikum bylo nadšeno."

Od 1919 - Velkým přínosem pro obec a pro její kulturně společenský život, bylo založení tělocvičných jednot Orla a Sokola po první světové válce. Obě jednoty měly velice úspěšné ochotnické soubory, které pravidelně hrávaly divadelní představení, drama, veselohry a oblíbené operety, které dokázaly vyprodat všechna místa v místní hospodě u Čermáků.
Po postavení budovy sokolovny se počet sehraných divadelních her ještě zvýšil, takže nebylo překvapením, když během jednoho běžného roku bylo sehráno osm premiér oběma jednotami.

1941-1945 činnost obou spolků přerušena.

Naši ochotníci zajížděli se svými hrami do okolních obcí a zúčastňovali se divadelních přehlídek bývalého okresu Židlochovice.
Po odchodu starších členů souboru, hlavně však režisérů začal soubor stagnovat.
1969 - V. K. Klicpera: Zlý jelen - veselohra byla poslední hrou dospělých členů souboru.
Sokol hrál do 1969.
Bibliografie:
DÍLNY moderních jevišť Pepa Máca. Nabídkový katalog. Újezd u Brna, vl. n., s. a., s. 55-57.

VLACH, Milan: Informace o souborech Vitus a Vitoušek. Pro DČAD duben 2016.

Více zde: http://divadlovitus.webnode.cz/o-nas/

Související Organizace

Související Obrázky

Židlochovice, program 1. Okresní div. přehlídky Židlochovice, 1954


Mapa působení souboru - Sokol

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':