Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Doubravan

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1862
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 196x
Působení: 189x, 190x, 191x, 192x, 193x, 194x, 195x, 196x
Smíšený pěvecký sbor Doubravan z Chotěboře je amatérským vokálním tělesem regionálního významu. Byl založen 2. září 1862 a je nejstarším doposud činným spolkem v Chotěboři.

Velkou událostí v historii sboru se stalo svěcení spolkového praporu (dnes v majetku Městského muzea v Chotěboři) v neděli 13. září 1863. Vedle Marie Riegrové, rozené Palacké, která se stala matkou praporu, se slavnosti zúčastnili též František Palacký, Zdenka Havlíčková, František Ladislav Rieger a Ludvík Dobrzenský. Přítomny byly i zpěvácké spolky z okolí. Bedřich Smetana omluvil svou neúčast a zaslal jednu svou skladbu s věnováním.

Zpěvácký spolek Doubravan několik oper, např. 1896 Břetislav a Jitka (Anger).

1909 se v doubravanské divadelní produkci objevila první operetní scénka, budoucí převažující součást repertoáru. Součkova- Gallatova hříčka V pensionátě, byla úspěšná, jak posoudili dokonce účastníci Sjezdu přátel hudby církevní.

1910 - 5. 3. - uvedena Illnerova bujará operka Kvas Krále Vondry XXVI. "Podle doubravanské Pamětní knihy zahájena byla ouverturou, již čtyřručně zahrála sl. Lid. Pešoutová se sboprmistrem J. Hoffmannem. Další doprovod obstaral sbormistr sám na klavír, jednak s ředitelem kůru K. Ungrem z Německého Brodu, jenž ochotně vypomáhal na harmonium. Režii měl odb. učitel p . Th Brukner. Opera doplněna byla v I. jednání sborem pážat, k němuž vtipný text napsal c. k. okresní komisař Sobotka, ve II. jednání baletem, uspořádaným a nacvičeným F. Krajinou, náčelníkem Sokola, ve III. jednání při hostině ´Pijáckou´ od K. Pospíšila. ... Recenze Hlasů konstatuje bouřlivý úspěch u četného obecensta, které zaplnilo sál Panského domu i vedlejší vedlejší místnost. ...Zvláštního díku se ale dostalo panu sbormistru J. Hoffmannovi, který čím dál, tím více upoutává veřejnost svými výkony."

Během své dlouhé existence prošel spolek řadou změn; v rámci Doubravanu působil sbor mužský, ženský i smíšený a též orchestr. Dnes je Doubravan občanským sdružením s oficiálním názvem Smíšený pěvecký sbor Doubravan Chotěboř. Sbor je členem Unie českých pěveckých sborů a Spolku pro komorní a vokální hudbu v Chotěboři. Od roku 1998 sbor řídí sbormistryně Mgr. Renáta Piklová. Doubravan je slyšet nejen v jeho regionu, ale obecenstvu se představil i v zahraničí, v Německu, na Slovensku a v Belgii. Příležitost poznat jej měli též posluchači Českého rozhlasu.

26.12.1934. U příležitosti 100. výročí vzniku státní hymny nastudoval divadelní soubor Palacký spolu s pěveckým souborem Doubravan hru Fidlovačka, neb, Žádný hněv a žádná rvačka. Skvělý úspěch představení umocňovalo hostování kpt. justiční služby Dr. Vladimíra Wackerhausera z Banské Bystrice, který vystoupil v úloze slepého muzikanta Mareše.
1967 Strakonický dudák.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 291.

ŠRÁMEK, Jan: Josef Hoffmann a jeho Chotěboř. Rukopis 1998-1999.
Archivy:
Chrudim, Státní okresní archiv, Chrudim, Slavoj, inv. č. 1 - 6

Související www odkazy

Související Obrázky

Chotěboř, ZK, ZŠ, Doubravan, Strakonický dudák - plakát, 1967
Chrudim, Slavoj, svěcení spolkového praporu, 1863


Mapa působení souboru - Doubravan

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Chrudim, Slavoj, svěcení spolkového praporu, 1863
Chotěboř, ZK, ZŠ, Doubravan, Strakonický dudák - plakát, 1967