Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Dělnická tělocvičná jednota

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 192x
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 193x
Působení: 192x, 193x
Dělnická tělovýchovná jednota v Dolní Bělé.
O podrobnější činnosti místního odboru se dochovalo velice málo zpráv. Za uvedení stojí fakt, že divadlo začala provozovat ve 20.létech. V pamětní knize Dolní Bělé jsou uvedeny celkem 4 nastudované hry: v listopadu 1921 hra Ferdinand spí a o měsíc později Koflíček Marie Terezie, v roce 1922 – 5.11. – Starý pan advokát a následujícího roku – 22.4. – divadelní fraška Prodaná nevěsta. Počet diváků se pohyboval vždy kolem 150 osob.
Dělnická tělovýchovná jednota vlastnila licenci na místní biograf Osvěta, založený na podzim roku 1929 v sále hostince Josefa Širokého. O jeho zřízení se zasloužil především tehdejší starosta obce Jaroslav Hubička, Josef Janouškovec, Blažej Plic, domkář v Litém a předseda okresní organizace strany sociálně demokratické, a truhlář Josef Šípek, který zhotovil do sálu sedadla. První představení se konalo 24.11. 1929. Mezi úspěšná představení patřil 4x uvedený český film Svatý Václav.
Biograf byl v provozu vždy jednou za týden, zpravidla v neděli, přes letní období tuto kulturní aktivitu nahrazovaly různé slavnosti, hasičská cvičení, výlety a samozřejmě také divadlo v přírodě.
Dělnická tělovýchovná jednota měla spolkovou místnost v hostinci Josefa Rajcha, který byl k dispozici rovněž ochotnickému sboru Havlíček, sdružení Volná myšlenka a místnímu pěveckému sdružení. V hostinci býval umístěn prostorný sál určený výhradně pro divadelní představení a představení kinematografická, provozovaná podnikateli z jiných měst vždy jednou za dva roky. Po první světové válce zde hostovaly divadelní společnosti a konaly se četné taneční zábavy, například silvestrovské, na sv. Josefa, masopustní pouťové, posvícení, tzv. rekrutské zábavy, dožínkové, májové, kateřinské, mikulášské a václavské.

VODRÁŽKOVÁ, Lada, podklad pro Historii ochotnického divadla na severním Plzeňsku.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s.178.

Mapa působení souboru - Dělnická tělocvičná jednota

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':