Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Divadelní spolek / DrO Osvětové besedy

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 194x
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 196x
Působení: 194x, 195x, 196x
Po 1945
založen novousedlíky český Divadelní spolek.
Na založení se podílel Jan Hoffmann (1916–1981), který do Kašperských Hor přišel jako první český učitel.
Režisérem, kteý podpořil růst úrovně místního odochotnického divadla, byl všestranně nadaný učitel Josef Bártík.
"Po německých předchůdcích novoosídlenci zdědili poměrně velký víceúčelový sál s jevištěm v budově spolkového domu – sokolovny při staré Sušické cestě a také malovanými kulisami doslova napěchovanou „kulisárnu“, která se nacházela jen několik desítek metrů opodál v objektu bývalé koželužny." (Vl. Horpeniak)
1950 Lepší rodina, úspěšně nastudoval Jos. Bártík.

Dramatický odbor Osvětové besedy
"Velmi schopného režiséra Kašperskohorští našli v polovině 50.let v osobě obětavého a cílevědomého Josefa Švece, který tenkrát pracoval jako účetní místního dětského domova. Ve svých inscenacích stavěl na nadšení a spontánním herectví lidí, jako byli Jan Hoffmann, Václav Hadrava, Růžena Švecová, Emílie Hejlíková, Jarmila Vojtová, Helena Pobudová (Trčková), Stanislav Novák,Václav Hrach, Josef Mrnka, Josef Manna nebo nestor souboru – Karel Matějka." (Vl. Horpeniak)
1956 v srpnu Noc na Karlštejně, slavnostní uvedení hry Jaroslava Vrchlického na nádvoří hradu Kašperku, v roli Karla IV. exceloval učitel Jan Hoffmann, který účinkoval a působil téměř ve všech inscenacích, hrál v rolích vážných i komediálních.
1957 též výpravné hry se zpěvy a doprovodem malého orchestru jako Ponrepo a Sládci, které byly přijaty s mimořádným ohlasem.
1957 Dům u doktorů, pohádka Perníková chaloupka, excelovali jako Ježibaba Emilie Hejlíková a v dětské roli Míra Hrebinec.
Podobně úspěšnou pohádkovou hrou, při které se dobře bavili i dospělí, byl Kocour v botách.
1958(57) Jenom na lékařský předpis
1958 Tomanovi: Slovanské nebe,
1961 Pavlík: Nikdy, Intermezzo.
1963 Janovský: Je libo cigaretu?.
Kromě sokolovny (kde se zároveň promítalo kino) ochotníci využívali také přírodní scénu v tzv. Zahradě oddechu. V součinnosti s osazenstvem a pacienty místní léčebny TBC zde například sehráli Stroupežnického Naše furianty.
Hráli i v okolí, kromě hradu Kašperku například ve Stachách, Nezdicích, Žihobcích, Rejštejně nebo Velharticích.

Jako herci působili také "Josef Růžička, Jan Lukeš, Jan Žejdl, Blanka Kliebrová, Blanka Dvořáková, Květa Hadravová, Marcela Boušková, František Kortus, Jan Matas, … Kaslová, Mikanová, Navarová, Hejlík, Balej, Pfeifer, Nussbauerovi, Cihelkovi, Streinz, Zabloudilová, Bulka, Dadák, Vrhel… S kašperskohorskými ochotníky tenkrát také herecky působil (ještě dříve než se stal uznávaným básníkem) rodák z nedaleké Volyně, Josef Hrubý, s mladistvým zápalem se do hraní zapojili v té době začínající učitelé – Milan Pokorný ze Sušice, Jan Kopa a Emil Kintzl. O Kintzlových hereckých improvizacích si lidé v Kašperských Horách vyprávějí snad dodnes. ...
Úspěch ochotnických představení záležel rovněž na technickém zajištění, výpravě, maskách, kostýmech, kulisách, osvětlení… V souvislosti s výtvarnou prací, zejména tvorbou kulis, se často vzpomíná jméno zasloužilého kulturního pracovníka (tehdejšího vedoucího kina) Emila Kotrby, dále Stanislava Nováka nebo také pánů Kubeše a Pfeifera. Osvětlení scény bylo tradičně dílem šumavského lékaře MUDr. Zdeňka Kostroucha, výprava i většina organizačních povinností spočívala často na bedrech pověstného učitele Antonína Šmrhy. Cennými praktickými radami kašperskohorským ochotníkům často pomáhala sestra paní Heleny Pobudové (Trčkové), sólistka opery Jihočeského divadla, Marie Poštová. I s odstupem více než půl století vzpomínají s vděčností dřívější ochotníci na zodpovědnou práci nápovědy – například paní Hofmannové, Mrnkové, Ladmannové." (Horpeniak)
Bibliografie:
HORPENIAK, Vladimír, PhDr., Muzeum Šumavy Kašperské Hory: Zašlá sláva ochotníků v Kašperských Horách. Rkp. získán pro Databázi ČAD přičiněním Ludvíka Pouzy, 2009

HŮRKA, Jindřich: Bibliografie článků z časopisu Šumavan 1898-1910. Rkp. pro MČAD 2000, č. 61-63. PC ART.

MÍSTOPIS okresu zprac. Jitka Kurcová, Alena Polívková, Lenka Baierlová. Rkp. 1998-2000. PC ART.

POUZA, Ludvík: Nezapomenutelným hercem byl v Kašperkách i Emil Kintzl.Klatovský deník, 15. 1. 2010.

POUZA, Ludvík: V Kašperských Horách měli ochotníci štěstí na režiséry. Klatovský deník, 8. 1. 2010.

Související Obrázky

Kašperské Hory, DS OB
Kašperské Hory, DS OB
Kašperské Hory, DS OB, Dům u doktorů, cca 1957
Kašperské Hory, DS OB, Jenom na léřský předpis, 1957-58
Kašperské Hory, DS OB, Noc na Karlštejně, hrána na hradě Kašperk, účinkující a tvůrci, 1956
Kašperské Hory, DS OB, Noc na Karlštejně,na hradě Kašperk, 1956
Kašperské Hory, DS OB, Slovanské nebe, 1958


Mapa působení souboru - Divadelní spolek / DrO Osvětové besedy

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Kašperské Hory, DS OB, Dům u doktorů, cca 1957
Kašperské Hory, DS OB, Slovanské nebe, 1958
Kašperské Hory, DS OB
Kašperské Hory, DS OB, Jenom na léřský předpis, 1957-58
Kašperské Hory, DS OB