Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Spolek čtenářův a zpěvákův / Katolicko-politická beseda

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1864
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 187x
Působení: 186x, 187x
1864-1870 Spolek čtenářův a zpěvákův, předseda Fr. Gába, čilý ruch se ve spolku rozproudil především přičiněním českých profesorů německého gymnázia v Opavě.
1864 v hostinci U pruského krále kromě pěveckých ukázek a recitace i Divotvorný klobouk, první česká hra v rakouském Slezsku (podle Táborského). Vyhrané panství (Raymann),
1865 třetí beseda s aktovkou Po půlnoci (Lecroy).
Po 1865 spolek zanikl.

1870 kaplan Ant. Gruda založil nový spolek - Katolicko-politickou besedu, která na činnost předešlého spolku navázala a s českými studenty a profesory gymnázia pokračovala v pořádání besed nejen v Opavě, ale na celém Opavsku.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 351.

PRACNÁ, Sylva: Soubor informací o amatérském divadle v okrese Opava. Rkp. pro MČAD 1998.

TÁBORSKÝ, Vojta Stein: Příspěvky k dějinám divadelního ochotnictva československého. Praha, ÚMDOČ 1931, s. 424. (dle Opavského Besedníku)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':