Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Anglie, Sokol

Související Geografické celky

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1903
TJ SOKOL LONDÝN oslavila v lednu 2003 100. výročí svého trvání.

V druhé polovině 19. století přesídlila do Británie řada našich krajanů, mimo jiné také dr. Adolf Straka, odsouzený doma za protirakouskou činnost v letech 1848/49. Po příchodu do Anglie působil na londýnské univerzitě a založil posléze Česko-Moravský spolek čtenářský. V roce 1868 navštívil tuto zemi dr. Miroslav Tyrš, setkal se i s dr. Strakou a informoval ho o novém českém tělocvičném spolku v Praze v roce 1862.
O několik let později byla v Londýně založena Česko-Slovenská Beseda, v roce 1882 pak spolek Žižka.
Usnesením valné hromady se 31. ledna 1903 spolek změnil na tělocvičnou jednotu s 58 členy. Prvním starostou byl zvolen br. Petr Albany. Oficiálně se změnil název jednoty na TJ Sokol Londýn až v roce 1908.
Sokol Londýn neměl nikdy vlastní budovu, cvičilo se v najatých prostorách, později v Národním domě, kde byla zřízena i sokolská knihovna. V posledních letech byla pronajata Metodist Hall s velkým sálem, jevištěm a společenskými prostorami.
Od počátku byla londýnská jednota velmi aktivní. Jednota pořádala přednášky, koncerty, taneční zábavy, hrála divadlo, poskytovala podpory nezaměstnaným a podobně.

1937 DrO Sokola Londýn v seznamu členských souborů zahraničního odboru ÚMDOČ.
Bibliografie:
100 LET SOKOLA LONDÝN. Český dialog 2003, č.5, Sokolská hlídka

ZPRÁVA o činnosti ÚMDOČ za rok 1937. Seznam spolků a odborů sdružených v ÚMDOČ, s. 84.

Související Organizace

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':