Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Slovanský dělnický spolek, LD

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1885
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1903
Působení: 188x, 189x
1883 Spolek uvedl frašku Vražda na uhelném trhu (představení se konalo v místnostech Slovenského čtenářského spolku).

1885 Slovanský dělnický spolek z iniciativy Karla Sojky uvedl na spolkovém výletě na Svatý Kopeček hru Hacafán a Kecafán. Příležitostná loutková představení koncem 19. stol.
"... loutkovou frašku údajně přivezl z rodné Prahy na Moravu Karel Sojka, jeden ze zakladatelů Slovanského dělnického spolku a aktivní činitel kulturního dění v Olomouci ke konci 19. století. ...
Sojka působil jako režisér a aktér činoherní i loutkoherecký. Především díky jeho přičinění byla Olomouc jedním z prvních měst, kde se začalo veřejně v rámci spolku hrát bramborové (maňáskové) divadlo." (R. Chalupníková)

1888 se dle dalších ústních zpráv obdobná loutková produkce jako na Svatém Kopečku opakovala v Olomouci v nově otevřeném Národním domě. Hrála skupinka členů Slovanského dělnického spolku v čele právě s Karlem Sojkou.

1903 založil spolek první stálé loutkové divadlo v Olomouci. Zahajovací představení (nedohledané loutkové hry) bylo uspořádáno v neděli 29. 11. ve dvě hodiny odpoledne v České besedě Národního domu. O týden později sehrána v Národním domě pohádka Honza málem králem.
Bibliografie:
CHALUPNÍKOVÁ, Radka: Loutkové divadlo v Olomouci v letech 1918-1929. Magisterská diplomová práce. Olomouc, Univerzita Palackého, FF 2012, s. 16-18.


Divadelní listy 1883, č. 30, s. 254.

Mapa působení souboru - Slovanský dělnický spolek, LD

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':