Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Havlíček, LS Vzdělávacího spolku

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1922
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1938
Působení: 192x, 193x
20. a 30. léta 20. stol. LS Vzdělávacího spolku Havlíček,

V sezoně 1922/1923 byl v Úřední čtvrti (Litovelská ulice 7) založen Vojtěškou Baldessari-Plumlovskou loutkářský kroužek. Jako jeden z mála loutkových souborů vlastnil loutkářský sál a v něm stálé nerozebíratelné jeviště, dále kolekci marionet a dokonce i maňásků.

1923 sehrál soubor zahajovací představení Zlaté srdce, sepsané a nově nastudované Plumlovskou. (Bydlela v Litovelské ulici v domě č. 8.)
1924 deník Pozor inzeroval loutkové představení kroužku v Úřední čtvrti, který sehraje slavnostní představení Divotvorný meč k 70. narozeninám „nejlepší spisovatelky českých divadelních her", Vojtěšky Baldessari Plumlovské.

Činnost spolku pokračovala i v následujících letech, kdy kromě produkcí pro děti pořádal také představení pro dospělé, například
Domovina či Paličova dcera;
např. 1927/28 více než 40 představení.

1929 však hrozila likvidace divadla, neboť došlo k zásadnímu poškození vybavení. Soubor hrál při nejnižším možném vstupném, aby mohly chodit na pohádky i děti z chudších rodin, a neměl žádné finanční rezervy. Díky peněžním darům olomoucké veřejnosti se podařilo scénu zachránit.

Není zcela prokázáno, že loutkářský spolek Vojtěšky Baldessari Plumlovské byl totožný s LS Vzdělávacího spolku Havlíček, že nejde o dva subjekty působící na stejném divadle, ale je to velmi pravděpodobné.
Např. oba soubory využívaly při hraní i "živé loutky" (herce, kteří hráli jako loutky, v loutkových hrách). -
V deníku Pozor byla představení ohlašována jako: loutkové divadlo v Úřední čtvrti Litovelská č. 7 „sehraje živými loutkami 11. března veselohru Kašpárkovy čertoviny ́ o 3 jednáních“. Ale také: „Vzdělávací spolek Havlíček v Olomouci, Litovelská 7, sehraje v neděli 18. března s živými loutkami rozmarnou pohádku ve třech jednáních Kuba Všeckosněd ́od Boh. Schweigstilla.“

1934 - 31. března zemřela patronka loutkového divadla v Úřední čtvrti, Vojtěška Baldessari Plumlovská. Soubor jako poctu pro svou režisérku a dramatičku uspořádal představení její pohádky Honza pán.
Spolek působil i po smrti Plumlovské. Do svého repertoáru zařazoval vlastenecké hry –
1934 - 28. října - Do Prahy za prezidentem a oblíbené pohádky –
1934 - 23. 11. - Neohrožený Mikeš.

Od 1932 do roku 1938 byla představení pořádána zcela pravidelně (až na několik výjimek) každou neděli v měsíci ve tři hodiny odpoledne.
Bibliografie:
CHALUPNÍKOVÁ, Radka: Loutkové divadlo v Olomouci v letech 1918-1929. Magisterská diplomová práce. Olomouc, Univerzita Palackého, FF 2012, s. 74-75; 126-129. Přílohy: Seznam loutkových divadel Olomouc-město, s. 105.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2002, s. 84-93.

VESELÝ, Jindřich. Loutkářství na Olomoucku (též Seznam souborů). Loutkář, měsíčník pro studium a povznesení loutkářství 14, 1927–1928, č. 14, s. 146.

ZAJÍČKOVÁ, Lidmila: Loutkové divadlo v Olomouci. Loutkář 1922-1923, č. 7, s. 85-86.

Mapa působení souboru - Havlíček, LS Vzdělávacího spolku

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':