Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sokol

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1904
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1941
Působení: 190x, 191x, 192x, 193x, 194x
Tělocvičná jednota Sokol založena a při ní zřízen i Dramatický odbor
1904 - 24. března -
osobnostmi učitelé Čeněk a Regina Marákovi, činní do 1920,
v té době v dramatickém odboru vychovali mladé divadelníky, kteří vytvořili základ ochotnické divadelní tradice v Drahotuších.
1904 mladší studenti pochopili nutnost práce režiséra a jednotného vedení a začali pracovat s Čeňkem Marákem, řídicím učitelem a funkcionářem Sokola.
Celovečerní hry se již hrály na jevišti v měšťanském pivovaře (dům za městskou radnicí). Začátky v měšťanském pivovaře byly ovšem stejně svízelné jako u předchůdců. Hrálo se na podiu, pořízeném z pivních sudů (o které v pivovaře nebyla nouze), na něž byla přibita prkna a kostra jeviště. Dekorace pořizovány z různých látek a papíru. Rovněž sedadla v hledišti pořízená z pivních sudů a ohoblovaných prken. Vstupné bylo 20 – 30 krejcarů.
Čeněk Marák a jeho manželka Regina byli prvními, kteří přesvědčovali herce, že je třeba znát text, nespoléhat na nápovědu a mluvit na jevišti spisovnou češtinou. Měli proto i nepříjemnosti s ochotníky, kteří pokládali správnou jevištní řeč za celkem zbytečnou a její nácvik za zdržující práci při zkouškách – jak vzpomínal vrstevník Jindřich Melkus, ochotník a režisér z tehdejších let.

Pod vedením Čeňka Maráka vyrůstala herecká skupina chlapců a děvčat, která zůstala ochotnickému divadlu již věrna, v budoucí dobré ochotníky a režiséry i vedoucí souboru. Patřil mezi ně především Jan Macháček, který sám psal hry pro 10 – 12-leté chlapce a předváděl je rovněž ve stodolách na selských vozech i v soukromí.

Po odchodu Marákových došlo k nástupu nové generace se spíše zábavní koncepcí, hry pro děti, činohra, opereta.
Sokol hrál až do okupačního zákazu činnosti v roce 1941.
Bibliografie:
KOLAŘÍK, Ivo: Ochotnické divadlo přerovského regionu 1945-2000 aneb Po stopách amatérského divadla na Přerovsku. Přerov, Divadlo Dostavník 2000, s. 55.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 191.

Související Texty

Související Osobnosti

Související Organizace

Mapa působení souboru - Sokol

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':