Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Česká beseda Veleslavín

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1870
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1900
Působení: 187x, 188x, 189x, 190x
České ochotnické divadlo až v 70. letech 19. století.
1870 Spolek Veleslavín. Ustavující valná hromada proběhla 30. října 1870. Účelem “čtení dovolených knih a novin českých i německých, krasořečnění, ušlechťující zábavy a přednášky ke vzdělání členů”. Spolek sídlil v různých trutnovských hostincích, pořádal div. představení, koncerty a přednášky, plesy a taneční zábavy. Jednou z hlavních aktivit spolku bylo provozování divadla, které představovalo i důležitý zdroj příjmů.

Od listopadu 1870 do ledna 1871 měl Veleslavín prostory ve Vébrově hostinci, kde také zprvu hrál divadlo. Počátky byly svízelné, protože kromě nadšení ochotníků chybělo snad všechno: „Jeviště chudé jako prostředky, jimiž spolek vládl. Španělské stěny nahrazovaly kulisy. Později zřízeno pódium, několik kulis skutečných a opona ze zelené látky.“
1871 - 15. 1. - 5. divadelní představení - Jos. Mikuláš Boleslavský dle R. Kneisela: Chudý písničkář - dochován plakát.
1877 (první doložené české ochotnické představení ve městě - tento názor překonán) J. K. Tyl: Jiříkovo vidění.

1881 změněn název a stanovy spolku. Název Česká beseda.
Za prvních 10 let 31 představení. V repertoáru spolku zprvu převažovaly nenáročné jednoaktové hry jako například Pozvu si majora či Opička z besedy. V roce 1871 se spolek přestěhoval do hostince Leopolda Saala, kde mimo jiné několikrát sehrál hru Chudý písničkář. Čistý výtěžek z jednoho představení ve výši 36 zlatých a 70 krejcarů byl odeslán výboru pro postavení Národního divadla v Praze.
1883 V rámci divadlení zábavy uvedeno: Stávka kovářů, Jeden z nás se musí oženit, Černý Petr, V hotelu Union. Farář a jeho kostelník.
1885 - 22. 11. - El. Pešková dle románu Karoliny Světlé: Kříž u potoka
1900 Česká beseda po dostavění ND v Trutnově sloučením s DO různých menšinových spolků změněna na český DS Klicpera, viz.
Bibliografie:
Divadelní listy 1883, č. 35, s. 298.

České besedy, roč. I., č. 7, časopis věnovaný české společnosti vůbec a spolkům zábavným, divadelním a pěv. hudebním zvláště. V Praze 10. 12. 1885.
Archivy:
Státní okresní archiv Trutnov:
Česká beseda Trutnov, 1870-1927. Ev. č. pomůcky 32/13.

Související Organizace

Související Obrázky

Trutnov, Veleslavín, Chudý písničkář - plakát, 1871


Mapa působení souboru - Česká beseda Veleslavín

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Trutnov, Veleslavín, Chudý písničkář - plakát, 1871