Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Gymnázium, Literární kruh

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1928
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 197x
Působení: 196x, 197x
1928-1929 studenti nově zal. českého reálného gymnázia dvě česká představení, Charleyova teta a Ulička odvahy.

1968(?) Literární kruh založil profesor Radek Medlík při šumperském gymnáziu, členy byli jeho současní a bývalí studenti.
Od 1970 v rámci Literárního kruhu vycházel na gymnáziu školní časopis a současně byly připravovány pravidelné autorské večery a scénické adaptace poezie.
Pořady vznikající v Literárním kruhu čerpaly z generačně blízkých autorů (Petr Skarlant, Michal Černík) a svou úrovní i charakterem se vymykaly běžným školním aktivitám.
Iniciativa skupiny kolem Ctirada Medlíka získala věhlas také jako líheň recitátorů, kterými „dotovala šumperská škola“ Wolkrův Prostějov (Valerie Zawadská, Pavel Chalupa, Helena Chalupová aj.)
S nejúspěšnějšími pořady se studenti prosadili na Šrámkově Písku 1973 – Poezie z beden (autorské pásmo Livie Švédové a Hany Krtičkové), na přehlídkách v Ostravě a Valašském Meziříčí – Imaginární milostný dopis (komponovaný scénický pořad z poezie Sergeje Jesenina a Mariny Cvetajevové).

1979 z LK vzniklo Divadlo poezie při Okresním domě pionýrů a mládeže (ODPM), viz, kde Ctirad Medlík, který z politických důvodů musel v rámci normalizace odejít z gymnázia, pracoval.
Bibliografie:
BOŠEK, Pavel: XVII. Šrámkův Písek. Amatérská scéna 1973, č. 9, s. 4.

DIVADLA svítící do tmy. (Malé scény 70. let 20. století.) Praha, NIPOS 2006, s. 163.

LAZORČÁKOVÁ, Tatjana – ROUBAL, Jan: K netradičnímu divadlu. Praha, Pražská scéna 2003, s. 112.

PROSTĚ Prostějov. 40 let ve městě s poezií – Wolkrův Prostějov 1957-1996. Praha, IPOS-ARTAMA 1997.

Související Osobnosti

Mapa působení souboru - Gymnázium, Literární kruh

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':