Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Hasiči

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1885
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 190x
Působení: 188x, 189x, 190x
Sbor dobrovolných hasičů v Dolní Bělé.
Hasičský sbor v Dolní Bělé byl založen roku 1885 jako první v celém okolí. Jeho členové, propagující ve svých řadách přátelství, pocházeli vesměs okolních obcí, z nichž největší zastoupení měla Horní Bělá. Po dobu 40 let pořádal sbor plesy, v dobách, kdy se v sousedních vesnicích nekonaly. Podle názoru kronikáře Václava Širokého zlepšovaly tyto akce svou spořádaností a družností vkus „pokažený muzikami“. Sbor byl také v Dolní Bělé prvním spolkem, který pořádal ve stálé spolkové místnosti v hostinci u Širokých, na jehož zbudování se podílel zednický mistr František Vaiz, první divadelní představení s velikou účastí. Provozování her později převzaly jiné korporace, zejména ochotnický spolek Havlíček. Ačkoli se plesy – mimochodem největší hasičské svátky - konaly v prosté „šenkovně“, žádaly si vždy přesto náročné přípravy.
Mezi další významné akce patřily letní výlety s hudbou a průvodem a národní slavnosti pořádané společně s odborem Národní jednoty pošumavské. K patnáctiletému výročí své existence uspořádali hasiči roku 1901 veřejné cvičení, které se v roce 1911 dočkalo reprízy, tentokrát na počest 25-tiletého trvání. Spolková místnost se od samého počátku nacházela v hostinci u Širokých. Do roku 1919 to býval větší „pokojíček“ za šenkovnou a po požáru v roce 1919 se hasiči přestěhovali do přístavku. Místnost bývala svědkem rušných, někdy i bouřlivých schůzí.
Sbor půjčoval své zařízení kramářům o poutích a posvíceních, za což od nich získával dobrovolné příspěvky. Až do období první světové války se korporativně zúčastňoval církevních slavností, na nichž vystupoval s hudebním doprovodem. Roku 1911 se poprvé zúčastnil Husovy oslavy a 28.10.1918 vystoupil v Dolní Bělé na národní slavnosti.
Ze svých prostředků nechal zhotovit plzeňskou firmou Egermayer pomník padlých vojínů, o jehož okolní parčík pečoval místní Okrašlovací spolek. Za dobu své existence byli nejaktivnějšími členy předseda a dřívější jednatel Josef Vaiz, zámečník, starosta – zedník Hynek Svačina, řídící učitel Antonín Kopta, Matěj Šebesta, který stál v čele sboru jako první, domkář Václav Gruber, jednatelé Emanuel Nachtigal, krejčí Václav Boháč a poštovní doručovatel František Příman a Jan Pašek.
Archivy:
Svoji činnost sbor zaznamenával do protokolní knihy, která obsahuje zápisky od roku 1893. Starší, první protokolní kniha, shořela při požáru v mlýně u Širokých.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Hasiči

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':