Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Hasiči

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1928
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 192x, 193x, 194x
Od 20. let 20. století se "o ochotnické divadlo v obci staraly hlavně tři organizace a to Osvětový kroužek v Jarově, Sbor dobrovolných hasičů v Jarově a Dělnická tělovýchovná jednota. Rivalita však mezi nimi nebyla, protože členové všech složek účinkovali vždy společně. ... Často byly voleny hry s projevem národnostního cítění a uvědomění si sounáležitosti ke své vlasti." (Jiří Havel, kronikář, dle zápisů Martina Čady).

1928 za „dlouhé zimní večery" nacvičil sbor dobrovolných hasičů a poté úspěšně předvedl divácké obci 6.ledna v hostinci U Milotů Stroupežnického divadelní hru - Václav Hrobčický z Hrobčic.

1929 "24.3. divadelní představení uspořádal hasičský sbor v hostinci U Milotů čp.47 za režie a řízení hudby i zpěvu s proslovem samého skladatele řídícího učitele Karla Tykvarta z Chocenic obrazu ze života Pytlákova pomsta- za velkého účastenství obecenstva i z okolí. Hra se velice líbila a působila výchovným dojmem. Opakována 1.4. na témže jevišti a opět za velké účasti.“
1929 - 22. 12. - St. Vodička: Rumburská vzpoura, opakována ještě v témže roce 29.12.1929.

1949 div. sál v hostinci, jeviště DrO SDH.
Bibliografie:
HAVEL, Jiří, kronikář (s využitím zápisů učitele, hudebníka a kronikáře Martina Čady): Ochotnické divadlo. Publikováno na webu obce 2006.

JAVORIN, Alfréd: Divadla a divadelní sály v českých krajích. Praha, Umění lidu 1949. Díl II. Sály,
s. 83.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Hasiči

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':