Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Mladá scéna

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1952
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 197x
Působení: 195x,196x, 197x
V Bučovicích se v 60. letech hrálo divadlo už jen sporadicky, zato každé představení bylo zajímavé a něčím pozoruhodné.

Pod režijním vedením Marie Vránové a za dramaturgické spolupráce ředitele gymnázia Ol. Holáska byla při Dramatickém odboru ZK utvořena tzv, Mladá scéna. Soustřeďovala začínající a mladé herecké talenty a měla svůj samostatný dramaturgický program.
Uváděla především hry pro mládež - mj. Robinsonka, Když hračky oživnou, Kráska a zvíře. Úspěšně v nich vystupovali mladí herci - Milada Neumannová, Milena Ondrušková, A. Vránová, dále Zukalová, Hradečná, Palatinová, Drinka, Dostál, Grünwald ad.

Mladí často vystupovali v dospělém souboru a naopak, což oboustranně narušovalo práci, takže byly oba soubory časem spojeny.

1970 - 12. a 13. 12. - proběhly oslavy 100 let divadla v Bučovicích.
Bylo sehráno jubilejní představení, které soubor nastudoval za uměleckého vedení Leonarda Waletzkého (DSJS Brno) a na scéně profes. scénografa Ant. Vorla (v Bučovicích vystudoval) - Filozofská historie (Jirásek). Režisér radikálně škrtal, aby zvýraznil střetnutí zdravého studentského živlu se snobismem a zkostnatělostí. Našel talentované studenty, kteří sehráli sami sebe, i několik zkušených ochotníků. Zvláště vynikli Božena Holešínská v roli Elis, Světla Ondrušová jako Rollerka. V postavě Frýborta a Vavřeny se dařilo V. Kalivodovi a Zd. Prokopovi, Lenku půvabně zahrála V. Kristková.
Bibliografie:
B.R.: 100 let chotnického divadla v Bučovicích. Amatérská scéna 1971, č. 4, s. 24.

HOUŠŤ, Jan: Sto let bučovických ochotníků v Bučovicích. Bučovice, Sdružený závodní klub 1970, s. 10-11.

Mapa působení souboru - Mladá scéna

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':