Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sokol, DO

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1919
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1965
Působení: 191x, 192x, 193x, 194x, 195x, 196x
1919 zal. OS Sokol.
---
Repertoár česká i světová klasika (Stroupežnický, Jirásek, Tyl, Goldoni, Erben, Mrštíkové, Kvapil, Schein-pflugová). Zpočátku sokolský soubor často hrávala divadla v přírodě.
1919 -1936, než byla postavena sokolovna, sehráli ochotníci z Makova a okolí pod režií místních učitelů, kteří patřili vždy k průkopníkům kulturního dění na vesnici, mnoho divadelních her a operet.

1936 postavena sokolovna s div. zázemím.
Postavením sokolovny v Makově získala tělovýchovná jednota a obec důstojný stánek i pro kulturní činnost, která měla vliv na široké okolí.
Stoupla úroveň divadelních představení.
Před 2. světovou válkou hrány např tituly - Al. Jirásek: Vojnarka, Al. a V. Mrštíkové: Maryša, Jar. Kvapil: Oblaka, O. Scheinpflugová: Okénko, M. Maeterlinck: Stillmondský starosta, pro děti Fr. Čečetka: Sluníčko, F. F Šamberk: Blázinec v prvním poschodí, Al. Jirásek: Lucerna.

Po roce 1945
hrány hry - F. F Šamberk: Jedenácté přikázání, I. Herrmann (dramatizace): Otec Kondelík a ženicha Vejvara, J. K. Tyl: Paličova dcera, Al. Jirásek: Otec, V. Werner: Červený mlýn, Lope de Vega: Sedlák svým pánem.
Všechny tyto hry úspěšně režíroval učitel František Šantrůček, známý v okolí.
V režii makovského rodáka Josefa Síče sehrál makovský soubor Tylova Bankrotáře, Štolbovo Vodní družstvo, Stroupežnického Naše furianty, Zvíkovského raráška a Paní mincmistrovou, Jiráskovu Kolébku a další.

1963-1965 sehráli ještě ochotníci Tylovu Tvrdohlavou ženu a Goldoniho Sluhu dvou pánů v režii Václava Matějky ze sousední obce Suchá Lhota. V činnosti ochotnického souboru následovala několikaletá odmlka ochotnického divadla, ale i v této době vznikaly zásluhou ochotníků estrádní silvestrovské programy, které se tradičně pořádaly po mnoho let.
Bibliografie:
HISTORIE souboru v programu k představení Sluha dvou pánů (1994). 2 s. kART.

SEDLISKÝ, Fr., starosta obce: Tradice a činnost ochotnického divadla v Makově od jeho začátku až po dnešek, 2004. - http://rsovkoclirov.xf.cz/kultura/divadlomakov.htm - staženo 29. 9. 2012

Související Organizace

Mapa působení souboru - Sokol, DO

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':