Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sokol / OB, LS

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1946
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1955
Působení: 194x, 195x
1946 LS Sokola, scénu vybudovali J. Moškoř a K. Volák, nadšení loutkáři, kteří své zkušenosti získali hraním na rodinných divadélkách.
(Volák od 1940 bydlel v Malenovicích a pracoval u fy Baťa ve Zlíně. Po osvobození neodmítl spolupráci s místním Sokolem, i když v té době účinkova na zlínské scéně Mládí.)
Malenovská sokolská LS byla nejprve umístěna v malé místnosti hospodářského úřadu, později v turistické ubytovně v sokolovně.
Při stavbě scény byly využity již modernější prvnky, jako proscénium, kruhový horizont, el. osvětlení z různých stran, mrakostroj a reostaty,
výroba moderních 50 cm vysokých loutek byla zhotovena podle návrhu J. Malíka. Principálem J. Moškoř.
1947 provoz zahájen Malíkovým Míčkem Flíčkem, během roku 12 her ve 43 představeních. Hry Štědrý večer a Kouzelný koberec (Čech), Pohádka o zlaté rybce (Kučera), Bezhlavý rytíř (Čech). Hrávalo se každou neděli.
V souboru byla převaha mladých.
1951-1954 vzhledem k reorganizaci tělovýchovy a nepochopení MNV LS Sokola nehrál.

1954 J. Moškoř činnost znovu obnovil při Osvětové besedě.
Trvala ale pouze rok, místnost v sokolovně přestavěli na turistickou noclehárnu, kulisy a veškeré konstrukce byly rozbity a spáleny.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 474 – 475.

VOTÁNEK, Jaroslav: Kronika amatérských loutkářských souborů na Gottwaldovsku. Zpracováno na základě informací V. Průši, K. Voláka, J. Dubna a J. Neškoře. Gottwaldov, OKS 1988, s. 45-46.

Související Organizace

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':