Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Ochotníci / Sokol

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 190x
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1949
Působení: 190x, 191x, 192x, 193x, 194x
Začátkem 20. stol. (rok zatím nezjištěn) existoval v obci ochotnický soubor – není zřejmé, který spolek byl jeho zřizovatelem. V obci existovala Občanská a čtenářská beseda (od 1878) a Sbor dobrovolných hasičů (od 1882).
Od 1919 mohl být ochotnický soubor divadelním odborem v tomto roce založeného Sokola. Pod jeho hlavičkou hrál ve 20. a 30. letech.

"Nadšeným průkopníkem a organizátorem divadelnictví na počátku dvacátého století byl učitel František Šorm, učitel Václav Sandholz a po nich i učitelka Jiřina Kvasničková, které přišla do Žehuně jako mladá učitelka v roce 1923. V průběhu třicátých let nacvičila s dospělými i s dětmi desítky her.
V popředí ochotnických herců stál také její manžel František Kvasnička, její sestra Lola Chotvásová, Václav Bendásek, Anna Bendásková, po válce i jejich syn Josef. Mezi ochotníky nacházíme také Karla Zeleného, Marii Konvalinovou, Josefa Lohnického, učitelky Růženu Pelantovou a Jarmilu Kučerovou, Marii Tichou, Věru Říhovou, Annu Jarošovou a další.
Podle dochovaných záznamů nacvičila Jiřina Kvasničková po hlavičkou Tělovýchovné jednoty Sokol v letech 1923 - 40 více jak 50 her, uskutečnilo se nejméně 58 představení, kromě mnoha dětských her."
(webové str. obce – galerie osobností)

Po 2. svět. válce se divadelnictví už plnou měrou neobnovilo, protože kulisy a další zařízení byly zničeny nedostatečným uskladněním a zbytek pohltil požár.

1949 existoval DO Sokola, ale v tom roce nevyvíjel žádnou činnost.
Bibliografie:
WEBOVÉ stránky obce – Galerie osobností – Stručný životopis Jiřiny Kvasničkové – http://www.zehun.cz/informace-o-obci/galerie-osobnosti-1/ – 17. 2. 2014.

WEBOVÉ stránky obce – Informace o obci – Historie obce – http://www.zehun.cz/informace-o-obci/historie/ – 17. 2. 2014.
Archivy:
Státní oblastní archiv Praha:
Informace ONV Poděbrady pro KNV v Praze 1949. Inventář KNV Praha, referát IV. 1949–1954. kART.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Ochotníci / Sokol

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':