Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Škola, dětský LS

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1942
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 194x
1942 školní loutkové divadlo.

Radostický švec a řezbář Nováček prodal za pět tisíc korun soubor loutek borovanské škole. Učitel češtiny a dějepidu Václav Salák kolem sebe soustředil žáky z vyšších tříd a založil loutkovou scénu. Své místo měla v sále zámku, který koupila obec od Schwarzenberků.
Hned v první hře o Daliborovi z Kozojed svěřil Václav Salák roli pozdějšímu principálovi loutkářského souboru Jiskra Václavu Hanzalovi.

Válečná epizoda školního loutkového divadla netrvala dlouho, ale přesto byla jiskrou, která zažehla vznik loutkářského souboru Jiskra při Československém svazu požární ochrany (viz) o 13 let později.
Bibliografie:
CHMELÍK, Jan: Hasičské století v Borovanech 1895–1995, MÚ Borovany 1995, s. 34.

Související Pojmy

Mapa působení souboru - Škola, dětský LS

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':