Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Osvětová beseda

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1959
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 196x
Působení: 195x, 196x
1959-1963 činný Divadelní soubor Osvětové besedy, vedení se ujal aktivní Alois Rynda, ředitel školy, místní kronikář, režisér her a ochotník,
soubor uvedl 12 českých klasických her, režie Alois Rynda. (V obecní kronice jsou uváděny nejen datové údaje premiér, názvy her, ale i jména účinkujících a jejich divadelní role.)

1959 - 11. 1. - R. Piskáček: Tulák, opereta; 18. 4. - V. Havlásek: Jakub Oberva, drama; 31. 10. - D. Dobričanin: Společný byt, komedie.
1960 - 12. 3. - J. Pětivoký: Není čert jako čert, komedie. Poté nastudováno drama J. Havláska Kamenný řád, ohlášené premiéře v červnu však nedošlo.

1962 - premiéra 20. 1. - F. X. Svoboda: Poslední muž, veselohra byla uvedena v sále kina; 9. 6. Fr. Frýda: Sylva; 15. 12. B. Nušič: Paní ministrová.

"Podmínky pro divadelní činnost v obci nebyly nijak příznivé. Většina divadel se hrála v Národním domě s víceúčelovým sálem. Ještě v r. 1957 kronikářský záznam uvádí, že: „Sál je poměrně málo vybaven a herecká šatna je mimo jeviště, takže herci musí na ně přecházet přes dvůr, což zvláště při večerních představeních za nepříznivých povětrnostních podmínek přináší pro herce řadu komplikací.“ I když v následujících letech došlo k podstatnému zlepšení podmínek, je třeba alespoň na tomto místě ocenit obětavost tehdejších ochotníků, kteří svůj volný čas věnovali hraní divadla. Jejich scéna by neměla být zapomenuta, neboť jsou součástí divadelní historie v Bartošovicích.
Ze širokého počtu zaznamenaných divadelních ochotníků patřili k těm nejaktivnějším:
Režiséři – uč. Zdeněk Demel, uč. Libuše Knoppová, řed. školy Ladislav Prusenovský, řed. školy Alois Rynda, Bohumil Vácha. Připomenout je třeba velmi obětavého divadelníka Františka Jalůvku, který organizoval zkoušky, obcházel herce, zajišťoval kostýmy,apod.
Z převažujícího počtu herců to byli: uč. František Bittner, Antonín Hrachovec, Jaroslav Hubáček, František Jalůvka, Zdeněk Malucha, Zdeněk Pospíšil, Jaroslav Spáčil, uč. Karel Vrba, Zdeněk Vyškovský.
Dámskou část souboru představovaly: Libuše Holzknechtová, Zdenka Hrachovcová, uč. Jarmila Jurečková, Žofie Jurečková, Zdenka Kubošová, Marie Sárová, uč. Marie Měsíčková, Marie Petřvalská.
Jména výše uvedených divadelních ochotníků zůstala zachována dík obecnímu kronikáři Al. Ryndovi, který ve svých záznamech o divadle uváděl velmi přesné údaje." (St. Macek v článku v čas. Poodří 2007, č. 1)
Bibliografie:
MACEK, Stanislav: Divadelní ochotníci v Bartošovicích a Hukovicích. Vlastivědný časopis Poodří 2007, č. 1.

MACEK, Stanislav: Soubor informací o ochotnickém divadle v okrese Nový Jičín. Rkp. pro MČAD 1998-2002. Viz Místa/Okresy/Nový Jičín/Texty.
Archivy:
Státní okresní archiv Nový Jičín: Kronika obce.

Související Pojmy

Související Obrázky

Bartošovice, DS Osvětové besedy, Tulák, herci, 1959


Mapa působení souboru - Osvětová beseda

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Bartošovice, DS Osvětové besedy, Tulák, herci, 1959