Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Havlíček

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1899
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1926
Působení: 189x, 190x, 191x, 192x
Vzdělávací spolek Havlíček

1899 - 5. května - vznikl ve Straně Národně socialistické vzdělávací spolek Havlíček, který ihned ustavil svůj samostatný divadelní odbor.
Snažil se do něho pak soustředit zejména starší ochotníky. Zhruba pro celé následující čtvrtstoletí se to dařilo. Spolek málokdy hrál ve vlastní režii. Daleko častěji připravoval různá divadelní představení pro místní Sokol, Sportovní klub, Sbor dobrovolných hasičů apod. Co se zde v tomto směru dělo dřív živelně, mělo tedy nyní už značně vyspělou organizační základnu.
V repertoáru převládaly české hry od J. K. Tyla či Al. Jiráska, úspěchy nejednou slavilo Jedenácté přikázání od F. F. Šamberka či Naši furianti L. Stroupežnického - apod.

1909 - 26. prosince - spolek pořádal přednášku O Americe s promítanými obrazy.
1911 - 3. prosince např.pořádal přednášku JUC. Veselého z Prahy na téma O příčinách a následcích bitvy na Bílé hoře.

Pokud jde o divadelní představení, narozdíl od studentů, kteří občas zejména s veselými programy zajížděli i do dalekého okolí, divadelní odbor Havlíček se držel převážně jen Libochovic. A právě jeho členové často vypomáhali kočovným společnostem.
Odbor občas také organizoval zájezdy okolních ochotníků do Libochovic. /Památným se v tomto směru stalo představení Pygmalionu od G. B. Shawa, provedené U tří lip den po atentátu na rakouského následníka trůnu Ferdinanda ďEste divadelníky z Roudnice nad Labem - možná jediné představení tohoto druhu a toho dne v celé habsburské monarchii./

Základ spolku tehdy tvořila rodina Rulfova. Dále pak Vild, J. Šmíd, J. Hendrich a Oldřich a Žaneta Fidlerovi.
V této době, kdy se hovořilo o stagnaci spolku, uváděl např. veselohry tehdy populárního autora Josefa Skružného - Románek na horách a Kometa Hanzelínova.
1926 spolek ukončil svoji činnost a 5. listopadu přešel do nově vzniklého Sdružení přátel umění Scéna v Libochovicích,
byť ještě v prosinci sehrál oblíbenou veselohru Josefa Skružného Žabec.
Bibliografie:
CD - 80 let Sdružení přátel umění "Scéna" Libochovice.

ČERNÝ, Tomáš: Materiály pro heslo, prosinec 2012.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 436.

Mapa působení souboru - Havlíček

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':