Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Thália a Sebranka

Stav: aktivní
Založení / první zpráva: 1985
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 200x
Působení: 198x, 199x, 200x
1985 vznikl soubor v roce jako zájmový útvar Domu dětí a mládeže Plzeň-Lochotín pod názvem THÁLIA. Sdružoval děti a mládež ve věku od 6 do 22 let. Byla nastudována řada her a kabaretů.

1989 se změnil nejen název zřizovatele na Středisko volného času mládeže (Ledecká 23), zároveň se soubor rozdělil na dvě věkové kategorie:
Děti ve věku od 6 do 14 let se sdružily v divadelním souboru THALIA,
v repertoáru většinou pohádky a dětská pohádková pásma.
Vedoucí – Zdislav Princ, Rita Firýtová, Alena Princová.

Starší členové ve věku od 15 do 26 let tvořili divadelní soubor SEBRANKA,
který se věnoval především autorské tvorbě komedií ze současnosti nebo kabaretnímu divadlu a hrám pro mládež.
Vedoucí souboru – Zdislav Princ.

Umělecký vedoucí obou souborů, zkušený divadelník Zdislav Princ, zúročil svoje bohaté zkušenosti z působení v profesionálních divadlech.

Koncem 90. let 20. stol. oba soubory činné ve Středisku volného času dětí a mládeže Plzeň-Lochotín.

2001 zaznamenána účast obou skupin (Thalia a Sebranka) na Boleveckých slavnostech Plzeň.

2004 druhou premiérou tohoto roku byly (atypicky) kriminální komedie Holgera Eckerta Mrtvý prd ví, precizní režijní práce Zdislav Princ, který vsadil na obsazení nejzkušenějších herců. Inscenace nepostrádala napětí, vtip a situační humor (herci Lucie Černíková, Rita Firýtová, Martina Bulková, Pavel Srb, Juraj Kuník, Jan Krafka, Martin Srb).

2004 další premiérou byla bláznivá komedie Je to pod vodou.

Oba soubory nastudovaly každý školní rok jednu premiéru, většina titulů byla autorská. Vznikaly ve spolupráci pedagogů a žáků nebo měly základ ve slavných literárních dílech.
Např. Bác bum pic, Penzion u staré můry, Vánoční sen, Plzeňské pohádky a pověsti, Anděl už není panic, BaPoPo, Sandwich pana Wilda, Kočky a frajeři.
Bibliografie:
CHEJLAVOVÁ, Kateřina: Bolevecká náves ožije divadlem a veselím. Tradice/Slavnosti nabídnou také jarmark dětských prací a výstavu o historii obce. Plzeňský deník, roč. 10, 22. 5. 2001, s. 17. Zpráva o vystoupení divadla Strašidýlko, Rolnička a souborů Thalia, Štafle na knoflík a Kyvadlo 26. 5. 2001 v rámci Boleveckých slavností v Plzni.

ROUSOVÁ, Daniela: Sebranka si poradila s kriminální komedií. Plzeňský deník 5. 5. 2004.

Mapa působení souboru - Thália a Sebranka

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':