Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Lumír

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1880
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1910
Působení: 188x, 189x, 190x
1880 založen Čtenářsko-pěvecký spolek Lumír,
hrával častěji.
Zásluhu na dění měl místní uč. Th. Martinů, všeuměl, sám zhotovil jeviště a namaloval oponu s působivým romantickým námětem, kulisy, potřebný inventář. Jeho byt se před každou premiérou proměnil v dílnu. Židle se půjčovaly po celé vesnici.
Další zakladatelé byli rolník a starosta Cyril Šťastný, rolník Ignác Zelený, obuvník Václav Vacek, obuvník Ant. Broukal, mlynář Karel Žandovský, sadař a muzikant Karel Koblížek, listonoš a muzikant Jakub Zelený, hostinský Šimon Farmačka a rolník Josef Válka.
První uvedenou hrou J. Jodas: Sezení městské rady v Kocourkově, režie Martinů.
Dále J. K. Tyl: Fidlovačka, neb, Žádný hněv a žádná rvačka, El. Pešková: Černý kříž v lese, Kříž u potoka, E. Raupach: Mlynář a jeho dítě, F. F. Šamberk: Jedenácté přikázání, J. N. Štěpánek: Čech a Němec.
A další Tylovy hry, Klicpera, Kolár, Štěpánek, Šubert, Štolba, Stroupežnický, Šamberk, Svoboda, Vrchlický.

Žarošice se staly kulturním centrem kraje.
Učitel Martinů však nakonec oslepl a zanechal div. činnosti.
Poté se ujal řízení divadla jeho zeť, učitel Methoděj Čičatka, několik posledních let před přeměnou v odbor Národní jednoty řídil spolek učitel E. Blažek.
Bibliografie:
VE SLUŽBÁCH Thalie II. České divadlo ochotnické. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ 1946, s.357-359.

VLACH, Jaroslav: 80 let divadla v Žarošicích. Ochotnické divadlo 1961, č. 2, s. 36.

Mapa působení souboru - Lumír

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':