Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Ochotníci

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 189x
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 191x
Působení: 189x, 190x, 191x
Od 90. let 19. století byla divadelní činnost ochotníků do velké míry závislá na zdejších učitelích.
V období učitelování Jana Houžvičky (který nejprve začal hrát se školními dětmi) se hrálo v hostinci U Hysků na provizorním jevišti sestaveném ze sudů a plachet.
Od 1905 ochotníky vedl uč. B. Brossman, např. Dívčí válka, Hanácká svatba.
Od 1909 - po příchodu učitele Josefa Ledvinky na místní školu byla divadelní činnost v Těchlovicích nicméně povznesena výrazněji.
V letech před první světovou válkou se vedle tohoto pedagoga nejvíce podíleli na divadelní ochotnické činnosti v obci místní občané Josef Košťál čp. 21, Josef Šanda, Josef Sehnoutek, Josef Klazar a Josef Miler.
Učitel J. Ledvinka se zasloužil o odstranění starého zchátralého jeviště (bylo prodáno do Radostova) a pořízení nového nákladem zdejšího hasičského sboru, na němž se pak hojně hrálo.
Vybírány bývaly na tehdejší dobu literárně hodnotnější kusy, takže na divadelní představení chodily stále četnější návštěvy i z okolních obcí.
Do inscenací byla zapojována také místní školní mládež. Slibný rozvoj divadelnictví však přerušila první světová válka, kdy J. Ledvinka i jiní odešli na frontu.
Bibliografie:
HORYNA, Václav: Vlastivěda Královéhradecka. Hradec Králové 1968, s. 470.

MÁLEK, Vlastimil: Dějiny obce Těchlovice na Královéhradecku (od nejstarších dob do roku 2000). Těchlovice : Obecní úřad 2001, s. 144-145.
Archivy:
OÚ: Pamětní kniha obce Těchlovice.

Mapa působení souboru - Ochotníci

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':